Kluczowy gen w badaniu otyłości. "Przyszłe możliwości są ekscytujące"

“Porozmawiajmy szczerze o otyłości”
Źródło: Dzień Dobry TVN
Naukowcy odkryli, co przyczynia się do otyłości. Badania zostały przeprowadzone na myszach i wynika z nich, że przy stosowaniu diety wysokotłuszczowej obecne w komórkach tłuszczowych mitochondria rozpadały się na mniejsze, a to ograniczyło ich zdolności metaboliczne. Za ten mechanizm odpowiadał gen, a jego "wyłączenie" pozwalało na uniknięcie konsekwencji złej diety.

Gen, który wpływa na otyłość

Otyłość dotyczy ponad 20 procent ludzi na świecie - to dane Światowej Organizacji Zdrowia. Co więcej, w każdym roku przedwcześnie w związku z nią umiera ponad 4,5 miliona osób. Według specjalistów do 2030 roku na tę chorobę przewlekłą będzie cierpieć nawet miliard ludzi. Na to schorzenie składa się brak ruchu, niezdrowa dieta i zaburzenia metaboliczne.

Myszy, na których przeprowadzono badanie, karmiono wysokotłuszczowym pokarmem. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) sprawdzali, jak ta dieta wpływa na mitochondria komórek ich białej tkanki tłuszczowej. Okazało się, że ulegały fragmentacji na mniejsze i mniej wydajne jednostki spalające mniej tłuszczu. - Nadmierna podaż kalorii spowodowana przejadaniem się może prowadzić do przybierania na wadze. Wyzwala ona też szereg procesów metabolicznych, które zmniejszają spalanie energii, dodatkowo pogłębiając otyłość - wyjaśnił Alan Saltiel, współautor badania, które opublikowana na łamach "Nature Metabolism".

Proces napędzany jest przez aktywność pojedynczego enzymu o nazwie RaIA. Ten ma wiele funkcji, pomaga nawet rozkładać mitochondria, kiedy działają nieprawidłowo. Jak wyjaśnia serwis tvn24.pl "wysokotłuszczowa dieta zwiększa aktywność cząsteczki, która zakłóca normalne funkcjonowanie mitochondriów i powoduje ich fragmentację, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych związanych z otyłością".

Przyszłość walki z otyłością

Naukowcy usunęli z organizmów zwierząt gen RaIA i sprawdzili w ten sposób, czy ma on wpływ na procesy metaboliczne. Gryzonie nie przybierały na wadze nawet pomimo podawania im wysokotłuszczowych pokarmów. Okazuje się, że niektóre białka, na które działa RaIA u myszy, są bardzo podobne do ludzkich białek związanych z otyłością i insulinoopornością. Zatem otyłość u ludzi i zwierząt powstaje po zaistnieniu podobnych procesów.

- Zrozumienie tego mechanizmu przybliża nas o krok do opracowania ukierunkowanych terapii, które mogłyby przeciwdziałać przybieraniu na wadze i związanym z tym zaburzeniom metabolicznym - wyjaśnił Saltiel. - Dopiero zaczynamy rozumieć złożony metabolizm tej choroby, ale przyszłe możliwości są ekscytujące - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: as, Daria Pacańska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana