Akcja #hakujemy_hit - na czym polega?
Od 1 września w szkołach ponadpodstawowych Wiedzę o społeczeństwie zastąpił przedmiot Historia i Teraźniejszość. Do podstawy programowej wprowadzono podręcznik pod redakcją Wojciecha Roszkowskiego, w którym można znaleźć subiektywne interpretacje wydarzeń historycznych. Jak wskazują krytycy oferowanej uczniom książki, "feminizm porównywany jest w niej do faszyzmu, Zachód obarczany jest winą za upadek wartości, a ruchy emancypacyjne nazywane są szkodliwymi ideologiami".
Szkoła
Agencja 180heartbeats JUNG v MATT z pomocą Panów Programistów oraz mediów stworzyła więc aplikację umożliwiającą młodzieży zweryfikowanie poszczególnych fragmentów podręcznika z faktami i obiektywnymi opiniami historyków.
- W budowaniu rozwiązania wspierającego krytyczne myślenie wykorzystano nowe technologie, w tym filtry web AR z treściami stworzonymi we współpracy z ekspertami z dziedziny historii i metodyki, takimi jak: dr hab. Piotr Laskowski, historyk idei, dr hab. prof. Marcin Zaremba, historyk XX wieku, Uniwersytet Warszawski, Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018, kulturoznawca oraz Wiktoria Beczek, koordynatorka treści na temat różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl - czytamy w informacji przekazanej przez członków agencji.
Aplikacja dla uczniów #hakujemy_hit - jak działa?
Twórcy aplikacji zaznaczają, że forma lekcji krytycznego myślenia i jednocześnie konfrontowania przyswajanej w szkole wiedzy została zaprojektowana specjalnie z myślą o młodym użytkowniku smartfonów. Jest interaktywna, prosta i zarazem atrakcyjna.
- Stworzone rozwiązanie pozwala na interakcje z podręcznikiem w celu odnalezienia treści stanowiących manipulacje. Opracowany filtr za pośrednictwem aparatu fotograficznego w telefonie demaskuje wybrane manipulacje i odsyła do rzetelnych opracowań dotyczących konkretnych zagadnień - tłumaczą członkowie agencji 180heartbeats JUNG v MATT.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W Polsce uczy się 185 tys. dzieci z Ukrainy. Jak się czują w naszych szkołach?
- Uczniowie i rodzice skarżą się na złe plany lekcji. "W piątek lekcje kończą się o godzinie 17"
- Dlaczego młodzi rezygnują z lekcji religii? "Nie jest tak, że wraz z tym rokiem szkolnym nastąpiło tąpnięcie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: materiał prasowy
Źródło zdjęcia głównego: materiał prasowy