Z powodu wybuchu wojny wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju. Część z nich kontynuowało ją online, a część poszła do polskich szkół. Jak zaaklimatyzowały się te ostatnie w placówkach działających na terenie naszego kraju? Kto im pomaga? Sprawdził to Bartek Dajnowski.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach
Gdy kończył się ostatni rok szkolny do wszystkich polskich placówek chodziło 192 tys. dzieci z Ukrainy, ale we wrześniu było ich o 7 tys. mniej. Wielu uczniów, którzy kontynuują naukę w naszych szkołach, wspomagają asystenci mówiący w języku ukraińskim. - Pomagamy im się adaptować, współpracować z nauczycielami i innymi dziećmi - wyjaśniła Liudmyla Polishchuk ze Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie.
To bardzo istotne, ponieważ są ukraińscy uczniowie, którzy jeszcze nie opanowali języka polskiego w stopniu komunikatywnym. - Nie wszystkie pojęcia są dla nich zrozumiałe - potwierdziła Teresa Makowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze SP nr 143 w Warszawie. Dodała także, że obecność nauczyciela mówiącego w języku ojczystym dzieci dodaje im pewności siebie.
Ukraińskie szkoły w Polsce
Część dzieci uczy się także w szkołach ukraińskich pracujących według tamtejszego systemu edukacji. Tylko w Warszawie działają już trzy takie placówki. Nauczycielki unikają poruszania z uczniami tematów związanych z działaniami wojennymi toczącymi się w ich ojczyźnie.
- Szkoła ma być bezpiecznym środowiskiem, bo i tak wystarczająco dużo wojny już było w ich życiu, natomiast (...) jeżeli uczeń stoi przy tablicy i jest pogubiony, to sytuacja w Ukrainie może mieć z tym związek i uwzględniamy to, oceniając dzieci - stwierdziła Anastasiia Hresko - nauczycielka matematyki z Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej.
Więcej informacji o tym, jak zaaklimatyzowały się ukraińskie dzieci w szkołach działających na terenie Polski, znajdziecie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gorączka u niemowlęcia. Kiedy trzeba iść do lekarza?
- W wieku 46 lat urodziła identyczne trojaczki: "Nie ma innego sposobu na wytłumaczenie tego niż cud"
- Dlaczego warto rozmawiać z synem o dojrzewaniu? "Wcześniejsze pokolenia były objęte tabu seksualnym"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN