Razem z Ukrainą

W Polsce uczy się 185 tys. dzieci z Ukrainy. Jak się czują w naszych szkołach?

Razem z Ukrainą

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Bartek Dajnowski
Od 1 września w polskich szkołach uczy się 185 tysięcy dzieci z Ukrainy
Od 1 września w polskich szkołach uczy się 185 tysięcy dzieci z Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z powodu wybuchu wojny wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju. Część z nich kontynuowało ją online, a część poszła do polskich szkół. Jak zaaklimatyzowały się te ostatnie w placówkach działających na terenie naszego kraju? Kto im pomaga? Sprawdził to Bartek Dajnowski.

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Gdy kończył się ostatni rok szkolny do wszystkich polskich placówek chodziło 192 tys. dzieci z Ukrainy, ale we wrześniu było ich o 7 tys. mniej. Wielu uczniów, którzy kontynuują naukę w naszych szkołach, wspomagają asystenci mówiący w języku ukraińskim. - Pomagamy im się adaptować, współpracować z nauczycielami i innymi dziećmi - wyjaśniła Liudmyla Polishchuk ze Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie.

To bardzo istotne, ponieważ są ukraińscy uczniowie, którzy jeszcze nie opanowali języka polskiego w stopniu komunikatywnym. - Nie wszystkie pojęcia są dla nich zrozumiałe - potwierdziła Teresa Makowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze SP nr 143 w Warszawie. Dodała także, że obecność nauczyciela mówiącego w języku ojczystym dzieci dodaje im pewności siebie.

Ukraińskie szkoły w Polsce

Część dzieci uczy się także w szkołach ukraińskich pracujących według tamtejszego systemu edukacji. Tylko w Warszawie działają już trzy takie placówki. Nauczycielki unikają poruszania z uczniami tematów związanych z działaniami wojennymi toczącymi się w ich ojczyźnie.

- Szkoła ma być bezpiecznym środowiskiem, bo i tak wystarczająco dużo wojny już było w ich życiu, natomiast (...) jeżeli uczeń stoi przy tablicy i jest pogubiony, to sytuacja w Ukrainie może mieć z tym związek i uwzględniamy to, oceniając dzieci - stwierdziła Anastasiia Hresko - nauczycielka matematyki z Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej.

Więcej informacji o tym, jak zaaklimatyzowały się ukraińskie dzieci w szkołach działających na terenie Polski, znajdziecie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości