Dziecko

"Pocałunek mamy" - trik, który może uratować życie dziecka

Dziecko

Autor:
Patrycja
Sibilska
Chłopiec z kredkami w nosie

Nie bez powodu wiele zabawek opatrzonych jest ostrzeżeniem producenta o tym, że zawierają drobne elementy i nie nadają się dla dzieci poniżej 3. roku życia. Niestety sytuacje, kiedy maluch włoży sobie do nosa mały przedmiot, zdarzają się bardzo często. Ratowniczka medyczna pokazała, jak reagować w takiej sytuacji, by nie doszło do tragedii. Zobacz, jak wykonać "pocałunek mamy".

Pierwsza pomoc - bez paniki

Według statystyk do wypadków z użyciem małych przedmiotów przez dzieci, dochodzi bardzo często. W ten sposób ciekawskie maluchy badają granice, jak głęboko koralik, popcorn czy klocek wejdzie do nosa. Jest to o tyle niebezpieczne, że w momencie, kiedy dziecko poczuje, że nie może samodzielnie wyjąć przedmiotu ani oddychać, wpada w panikę. W takich chwilach najważniejsze jest opanowanie i spokój rodzica, oraz wiedza, jak szybko i skutecznie dany przedmiot usunąć.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak usunąć przedmiot z nosa dziecka?

Pielęgniarka medyczna Sarah Hunstead postanowiła podzielić się z rodzicami niezawodnym trikiem, który nazwała "pocałunkiem mamy". Nagranie z instrukcją krok po kroku zamiesiła na Instagramie.

- Polega to na tym, że rodzic lub opiekun dmucha w usta dziecka, blokując przy tym drożne nozdrze. Tworzy dodatnie ciśnienie, które powinno wypchnąć obiekt - tłumaczy kobieta.

"Pocałunek matki" - jak prawidłowo go wykonać

Każdy z 5 kroków wymaga opanowania opiekuna - tylko w taki sposób dziecko zaufa, że rodzic panuje nad sytuacją.

"Pocałunek mamy" - spokój

Pierwszą i najważniejszą rzeczą w takiej sytuacji jest spokój. Rodzic powinien wyjaśnić dziecku, że mu pomoże, usuwając przedmiot. To uspokoi histeryczną reakcję i pozwoli na prawidłowe wykonanie triku. Według ratowniczki najlepiej powiedzieć maluchowi, że mama lub tata mocno go teraz pocałują, by element, który jest w nosie, wypadł szybko sam.

"Pocałunek mamy" - wytworzenie ciśnienia

Kolejnym krokiem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, które wypchnie przedmiot z nosa. W tym celu rodzic musi zatkać drożną dziurkę, przykładając palec do płatka nosa i dociskając z wyczuciem. Co ważne, usta rodzica w tym momencie muszą dokładnie zakrywać usta dziecka.

"Pocałunek mamy" - głęboki wdech i wydech przy zakrytych usta dziecka

Ostatni etap, który pozwoli uwolnić zablokowany w nosie przedmiot, to głęboki wdech. W chwili, kiedy odczuwalny będzie opór, należy wpuścić do ust dziecka krótki, mocny wydech. W razie potrzeby można powtórzyć cały proces.

- Możesz to powtórzyć, ale upewnij się, że twoje dziecko nie jest za bardzo zdenerwowane - podkreśla ratowniczka.

Jakich sytuacji unikać - czego nie robić

Trik sprawdzi się tylko w sytuacji, kiedy rodzic zachowa spokój. Należy bezwzględnie unikać:

  • wyciągania przedmiotu palcami
  • wyciągania przedmiotu pęsetą.

Takie działania mogłyby doprowadzić do przypadkowego wepchnięcia drobnego elementu głębiej, uszkodzić delikatną śluzówkę nosa i sprawić, że dziecko spanikowałoby jeszcze bardziej. Sarah Hunstead zaznacza również, że w przypadku, gdy metoda uznana przez lekarzy i oficjalnie opublikowana w opracowaniach medycznych nie zadziała, należy udać się po pomoc lekarską.

- Jeśli nie możesz się tego pozbyć metodą pocałunku, będziesz musiał poszukać pomocy medycznej! - podsumowuje Sarah.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: D. Sharon Pruitt Pink Sherbet Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości