Już co 4. uczeń korzysta z korepetycji. Dlaczego? "Nauka zdalna miała swoje plusy"

WOJT4004
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korepetycje dominowały polską edukację
Korepetycje dominowały polską edukację
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Jakub Tylman - nauczyciel i twórca kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych" - odpowiadał dziś na Państwa pytania w studiu Dzień Dobry TVN. Dlaczego, jego zdaniem, już nawet co 4. polski uczeń korzysta z pomocy korepetytora? Czy rosnące zapotrzebowanie na tego typu dodatkowe zajęcia jest dowodem klęski polskiego systemu edukacji?

Ile kosztują korepetycje?

Korepetycje w szczególny sposób obciążają rodziców uczniów. Średnia cena za godzinę dodatkowych zajęć wynosi od 50 do 200 zł. Kto je prowadzi?

- W dużej mierze są to nauczyciele, którzy po zakończonych lekcjach w szkole znajdują przestrzeń do tego. Są też studenci, tych ostatnich lat (...) przedmiotów, które uczniowie wybierają na korepetycje - wyjaśniał Jakub Tylman.

Drenujące domowy budżet korepetycje nie bez powodu frustrują rodziców. Rosnące zapotrzebowanie na nie rodzi bowiem pytanie, czy oby na pewno sami nauczyciele w odpowiedni sposób przekazują wiedzę w trakcie lekcji? I czy w ogóle mają do tego odpowiednie warunki?

- Myślę, że to jest tak, że korepetycje były z nami od zawsze. Kiedyś mniej o nich mówiliśmy. Kiedyś mniej osób na nie uczęszczało. Z różnych powodów. Spójrzmy chociażby dzisiaj na szkoły średnie i przepakowane klasy, w których znajduje się po 36 uczniów. Pytanie, gdzie ci uczniowie, którzy mają problem z czymś, mają znaleźć przestrzeń do tego, by się skupić, odnaleźć pomoc - wyjaśniał nauczyciel.

Korepetycje a nauka zdalna

Pedagog dodał, że przy takim przeludnieniu klas trudno jest podchodzić do uczniów indywidualnie. Kryzys w polskiej szkole dodatkowo pogłębiła pandemia. - Wielu uczniów zdobywało bardzo dobre oceny, bo nauka zdalna miała swoje plusy. Mogliśmy zza komputera korzystać z różnych pomocy. A kiedy wróciliśmy do szkoły i zweryfikowaliśmy naszą wiedzę internetową i oceny internetowe z rzeczywistością, okazało się, że mamy ogromne braki - powiedział Tylman.

Jak zauważył nauczyciel, najczęściej uczniowie potrzebują korepetycji z tych przedmiotów, z których następnie są egzaminowani. Na podium znajduje się więc m.in. matematyka i języki obce. Jest także grono uczniów, którzy korepetycji potrzebują do tego, aby zdać do następnej klasy. Jakub Tylman wyodrębnia jeszcze jedną, dodatkową grupę.

- Z doświadczenia wiem, że wielu tym uczniom te korepetycje nie są potrzebne, że to są naprawdę dobrzy uczniowie (...) ale jednak to przeświadczenie, żeby to moje dziecko było najlepiej przygotowane, powoduje to [zapotrzebowanie - przyp. red.] - zwrócił uwagę pedagog.

Korepetycje - czat z ekspertem

Czat zakończony Czat odbył się 13 września 2022, godz. 08:00 Dzień dobry, jakie są orientacyjne widełki cenowe za korepetycje z matematyki w woj. Pomorskim? Jakub Tylman W zależności od regionu Polski ceny wahają się od 50 do 200 złotych za godzinę (45 minut). Dzień dobry, w jakich widełkach mieści się koszt korepetycji j. angielski matura rozszerzona? Godzina zegarową, stacjonarnie oraz online? Jakub Tylman Cena za 45 minut nauki to od 100 do 200 złotych. Niezależnie od wybranej formy. Gdzie szukać sprawdzonego korepetytora. Jakie pytania mu zadać, aby zweryfikować jego umiejętności? Jakub Tylman Swoje oferty korepetytorzy zamieszczają na portalach ogłoszeniowych, można je też znaleźć w prasie. Ważne przy wyborze korepetytora jest zapytanie o wykształcenie, doświadczenie i kwalifikacje. Można też poprosić o rekomendacje innych uczniów. Czy poleci Pan jakieś darmowe aplikacje do korepetycji? Jakub Tylman Jest ich naprawdę wiele i trudno jest polecić jedną dobrą. Aplikacja nigdy nie zastąpi kontaktu osobistego. Jednak zachęcam do korzystania z tych dostępnych w internecie. Najwyższa cena za godzine korepetycji to? Jakub Tylman Nie ma takiej kwoty. Ja słyszałem o stawce 200 złotych za godzinę, ale być może są wyższe. Czy uczeń liceum będzie dobrym korepetytorem? Mam dziecko w szkole podstawowej. Jakub Tylman Wszystko zależy jaki to jest uczeń. Jaką ma widzę, umiejętności, predyspozycje do przekazywania jej. Jednak rekomenduje by korepetycje udzielały osoby z odpowiednim przygotowaniem. Dzień dobry, Czy na "korepetycje" powinny chodzić tylko dzieci, które mają gorsze stopnie? Zauważam ostatnio trend, że wszystkie dzieci na nie chodzą, nawet jeżeli nie mają problemu z nauką Czy naprawdę sama nauka w szkole nie wystarcza? Pozdrawiam Jakub Tylman Korepetycje możemy podzielić na dwa rodzaje: 1) Dedykowane dla uczniów, którzy mają problemy z nauką. 2) Dla uczniów, którzy chcą wiedzieć więcej niż wiedza szkolna. To tak naprawdę rodzic decyduje czy jego dziecko potrzebuje dodatkowych lekcji. W mojej ocenie nauka w szkole powinna być wystarczająca. Dzień dobry, córka ma problemy z językiem angielskim (4 klasa w podstawówce) i bardzo się denerwuje przed każdymi zajęciami (inne dzieci są na wyższym poziomie i chodzą na dodatkowe zajęcia prywatnie) - chcielibyśmy z mężem zapisać ją na zajęcia prywatnie (żeby podszkoliła się i dorównała dzieciom w klasie i już się tak nie stresowała ;-)). Myśleliśmy o zajęciach indywidulanych - czy mógłby Pan jakąś szkołę bądź kogoś polecić do pracy z 10-latką? mieszkamy w Warszawie, na Mokotowie. Z góry dziękuję. Agata Jakub Tylman Polecamy zajęcia indywidulane, lub grupowe. Nie jestem w stanie nikogo polecić w tej dzielnicy, ale świetnych specjalistów nie brakuje. Można ich znaleźć w internecie na stronach szkół językowych, lub na stronach ogłoszeniowych. Proszę sugerować się opinią, lub rekomendacją.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości