W medycynie najczęściej wykorzystywane są ultradźwięki o częstotliwości 1 i 3 MHz. Im mniejsza częstotliwość drgań, tym głębiej wnikają one w tkanki, a wprawiając je w drgania, pobudzają procesy regeneracyjne i metaboliczne. Ultradźwięki pomagają usuwać przebarwienia, redukować zmarszczki i cellulit, leczyć trądzik. Użyte podczas zabiegów fizykoterapii wykazują działanie przeciwbólowe, hamują stany zapalne, zmniejszają napięcie mięśniowe.
Jak dbać o skórę?
Ultradźwięki w medycynie estetycznej
Zabiegi z użyciem ultradźwięków są stosowane w medycynie estetycznej już od wielu lat. W dermatologii i kosmetyce używa się fal dźwiękowych o częstotliwości 3 MHz, 1 MHz oraz 22–30 kHz. Metoda leczenia ultradźwiękami opiera się na ich potrójnym działaniu: mechanicznym, chemicznym i termicznym. Działanie mechaniczne polega na mikromasażu określonych tkanek, działanie termiczne powoduje ich przekrwienie, zaś działanie chemiczne skutkuje zajściem zmian strukturalnych białek w komórkach skóry. Ultradźwięki w kosmetyce ułatwiają wtłoczenie w głąb tkanek substancji leczniczych, które pomagają leczyć wiele przypadłości skórnych – np. trądzik. Ultradźwięki są stosowane w przypadku:
- leczenia skóry suchej, skłonnej do złuszczania się;
- usuwania cieni pod oczami;
- redukcji zmarszczek;
- usuwania blizn, przebarwień;
- leczenia trądziku;
- redukcji cellulitu;
- poprawy kondycji skóry.
Fale dźwiękowe znajdują również zastosowanie w zabiegu liposukcji (lipolizy), który polega na eliminowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg stanowi alternatywę dla bardziej inwazyjnych metod, wymagających użycia skalpela. Terapia polega na wykonaniu miejscowego masażu za pomocą głowicy emitującej ultradźwięki. Jest to metoda, która pomaga pozbyć się warstwy tkanki tłuszczowej z miejsc najbardziej opornych na odchudzanie – ud, pośladków i brzucha. Fale dźwiękowe niszczą błony komórek tłuszczowych, co powoduje uwolnienie tłuszczu, jego przedostanie się do krwiobiegu i wątroby, a w końcu wydalenie go z organizmu. Ultradźwięki zastosowane podczas liposukcji redukują cellulit i rozstępy, a także poprawiają napięcie skóry. Ultradźwięki na twarz to zabieg nazywany peelingiem kawitacyjnym, który ma na celu złuszczenie skóry, a przez to wyeliminowanie problemów takich jak: trądzik, łojotok, przesuszenie, zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności i kolorytu skóry. Aby terapia przyniosła oczekiwane efekty, najczęściej konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów.
Ultradźwięki – przeciwwskazania
Z terapii ultradźwiękami nie zawsze można skorzystać, istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do ich zastosowania. Zabiegów nie wykonuje się między innymi u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Do innych przeciwwskazań należą:
- choroby nowotworowe;
- cukrzyca;
- epilepsja;
- niewydolność krążeniowa;
- stwardnienie rozsiane;
- niektóre choroby tarczycy;
- wszczepiony rozrusznik serca lub metalowe implanty w ciele;
- zakażenia skóry: bakteryjne, wirusowe, grzybicze.
Terapia z użyciem ultradźwięków jest bezpieczna pod warunkiem wykluczenia przeciwwskazań. Przed skorzystaniem z zabiegu należy zgłosić się na konsultację, by lekarz ocenił, czy z danym schorzeniem można przeprowadzić kurację ultradźwiękami. Zabieg wykonany profesjonalnie, przez specjalistę i z uwzględnieniem przeciwwskazań nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia powikłań lub skutków ubocznych.
Zabiegi z użyciem ultradźwięków
Oprócz fizykoterapii czy kosmetyki, ultradźwięki są szeroko stosowane w diagnostyce. Najbardziej znanym badaniem z użyciem ultradźwięków jest USG, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych lub rozwijającego się płodu. Ultradźwięki w medycynie wykorzystywane są także m.in. w leczeniu kamicy nerkowej i redukowaniu objawów zaćmy. W medycynie estetycznej ultradźwięki najczęściej wykorzystywane są do przeprowadzania nieinwazyjnego liftingu, modelowania sylwetki i wyszczuplania. Znany jest także zabieg nazywany sonoforezą, który polega na wtłaczaniu w głębsze warstwy skóry substancji aktywnych: witamin, substancji nawilżających lub działających odmładzająco. Sonoforeza może być przeprowadzana na twarzy i innych partiach ciała. Aby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegów, w których używane są ultradźwięki, należy wykonać całą ich serię – od kilku do kilkunastu. Warto pamiętać o zaleceniach pozabiegowych terapii ultradźwiękami, takich jak fotoprotekcja (po peelingu kawitacyjnym), dieta niskotłuszczowa i zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (po liposukcja).
Zobacz także:
- Endometrioza. Choroba, na którą cierpi co 10. Polka. Poznaj jej objawy, metody diagnostyki i sposoby leczenia
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
- Podnosisz swoje dziecko w ten sposób? To może mieć poważne konsekwencje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: targovcom/Getty Images