Długotrwałe skutki stosowania botoksu. "Jest częścią naszego stylu życia"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Długotrwałe skutki stosowania botoksu
Długotrwałe skutki stosowania botoksu
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Botoks jest stosowany w celu wygładzenia zmarszczek. To niewątpliwy plus. Minusem jest jednak to, że po jego podaniu zanika część naturalnej mimiki. Co się dzieje, jeśli używamy go przez wiele lat? Co się stanie, gdy nagle przestaniemy? Gdzie leży granica, po której twarz nie wygląda już znajomo? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr n. med. Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Jak działa botoks

Botoks, inaczej jad kiełbasiany albo toksyna botulinowa, rozłącza nerwy od efektora, czyli od mięśnia albo od gruczołu potowego. Wstrzykuje się go wszędzie tam, gdzie chcemy, żeby mięsień się unieruchomił albo żeby gruczoł potowy nie działał. Jest to przejściowe - nerw zawsze się regeneruje. Najbardziej znany jest z podawania tam, gdzie są zmarszczki mimiczne.

- Jest mega popularnym narzędziem medycyny estetycznej, jest wpisany w słownik oxfordzki i jest częścią naszego stylu życia - przyznał dr Marcin Ambroziak.

Jednak botoks ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej. Podaje się go też m.in. w szczelinie odbytu, kręczu karku, u dzieci w spastycznościach, czyli przykurczach neurologicznych, w nadreaktywnym pęcherzu czy w zezie.

- Toksyna botulinowa jest lekiem na receptę i właściwie nie ma takiej gałęzi medycyny, gdzie jej się nie używa. To jest znak czasów - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Jak często można bezpiecznie stosować botoks

Z reguły botoks powinno się podawać w zależności od miejsca między 4 a 6 miesięcy. Po tym czasie toksyna przestaje działać i skóra wraca do stanu sprzed podania. Gdy podamy zbyt dużo botoksu, czyli więcej niż w dawkach estetycznych, mogą się wytworzyć przeciwciała neutralizujące działanie toksyny.

Skutki źle podanego botoksu

Działania niepożądane botoksu nie wynikają ze zbyt częstego, tylko z błędnego podania wynikającego z nieznajomości anatomii, z migracji produktu, a czasem przypadkowej czy zbyt dużej dawki. Najczęściej mówi się o opadaniu powieki, które trwa do 6 tygodni. To wynika z tego, że zamiast zablokować zmarszczki od złości, blokujemy dźwigacz, który puszcza i powieka opada. Kolejny przypadek to podniesienie końcówek brwi albo opuszczenie kącika z jednej strony. Przy bruksizmie, czyli zgrzytaniu i ścieraniu zębów, jeśli podamy zbyt dużą dawkę albo nie w tym miejscu, co potrzeba, toksyna dostaje się do mięśnia śmiechowego i śmiejemy się stale przez 3 miesiące.

Zdaniem dr. Marcina Amroziaka, dobrze zrobiona toksyna powoduje, że jest możliwość wyrażania każdej emocji. Dlatego stara się unikać zbyt nachalnego blokowania. Granicą jest zdrowy rozsądek.

- Pamiętamy, jak świat obiegły zdjęcia Nicole Kidman, która wyglądała okropnie, jak straszydło na wróble, gdzie nie było żadnej mimiki, to rzeczywiście w ten sposób można przesadzić. Jeśli mięśnie twarzy unieruchomimy, nasza złość i zdziwienie będą wyglądały dokładnie tak samo. To jest kwestia gustu oczywiście, ale zazwyczaj jest to uznawane za nieeleganckie - mówił lekarz medycyny estetycznej.

Specjalista powołał się na przeprowadzone szeroko przeprowadzone statystyczne badania dotyczące niepożądanych działań toksyny botulinowej.

- Są niesłychanie rzadkie. Ale z racji tego, że np. w neurologii stosuje się znacząco większe dawki bywało, że dochodziło do paraliżu mięśni odległych. Nawet było raportowane 13 zgonów z tego powodu, w tym 3 u dzieci. Jeśli toksyna przewędrowała do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, to mamy kłopot, trochę jak przy zatruciu jadem kiełbasianym - wyjaśniał.

Długotrwałe stosowanie botoksu - skutki

Co się dzieje, jeśli przez wiele lat używamy botoksu i nagle przestaniemy? Co sie wtedy dzieje z twarzą?

- Zaczyna się marszczyć (...) Złotym środkiem jest po prostu umiar i zdrowy rozsądek - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana