Co to są prosaki i jak je usunąć? Poznaj metody leczenia i domowe sposoby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dobrze zadbać o cerę?
Jak dobrze zadbać o cerę?
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Prosaki, czyli małe kuleczki w białym lub kremowym kolorze, nie powinny być powodem do obaw, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Umiejscowione są pod naskórkiem, a ich dojrzałe postaci uwidaczniają się na skórze. Prosaki pojawiają się zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych. Jeśli zależy ci na bardziej estetycznym wyglądzie, możesz je usunąć i to na kilka sposobów.

Najłatwiej zaobserwować prosaki na twarzy, w okolicy oczu, skroni, na nosie i czole. Czasem prosaki pojawiają się również na ustach, a nawet na penisie – w okolicy prącia i worka mosznowego oraz na żołędzi prącia. U kobiet zaobserwować można z kolei prosaki na wargach sromowych. Łatwo jest je czasem pomylić z trądzikiem lub kaszakami.

Prosaki – przyczyny pojawiania się na skórze

Co to są prosaki? To niewielkie cysty, które pojawiają się na skórze w wyniku zapchania przez sebum mieszków włosowych. W zablokowanym gruczole skórnym gromadzi się masa rogowo-łojowa, w wyniku czego dochodzi do ich wykształcenia się. Lekarze mają podzielone zdania na temat przyczyn ich powstawania. Mogą być za nie odpowiedzialne zarówno geny, jak i zmiany hormonalne. Wiadomo jednak na pewno, że do ich wytworzenia przyczynia się niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak usunąć prosaki? Sposoby kosmetyczne

Można wyróżnić kilka sprawdzonych sposobów na prosaki – aby się ich pozbyć, można iść do salonu kosmetycznego i wybrać jedną z podanych poniżej metod.

Usuwanie igłą

Prosaki najlepiej usunąć u doświadczonej kosmetyczki, która nakłuwa kuleczki igłą, robiąc w ten sposób ujście dla łoju. Wykonując tę czynność w domu, łatwo jest przez przypadek zrobić sobie bliznę lub wywołać zakażenie, dlatego o wiele lepiej oddać się w ręce specjalistki.

W przypadku pojawienia się prosaków pod oczami warto skonsultować się dodatkowo z okulistą, ponieważ miejsca te są szczególnie wrażliwe. Warto pamiętać również, że nie istnieją żadne cudowne kremy czy maści na prosaki.

Elektrokoagulacja

Innym sposobem, który można wypróbować, aby pozbyć się prosaków, jest elektrokoagulacja. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Dzięki niej można bezinwazyjnie pozbyć się problemu. Koszt zabiegu wynosi od 40 do 250 zł w zależności od czasu jego trwania.

Peeling chemiczny i mikrodermabrazja

Na prosaki zadziała również peeling chemiczny oraz mikrodermabrazja, a także wszelkie preparaty, które spowodują złuszczenie naskórka. Doprowadzają one bowiem do usuwania jego martwej warstwy oraz opóźniają pojawienie się nowych prosaków.

Laser

To najdroższy, ale jednocześnie bardzo skuteczny sposób na prosaki. W salonach kosmetycznych cena zabiegu waha się między 100 a 300 zł i w dużej mierze związana jest z liczbą zabiegów. Z lasera warto skorzystać głównie wtedy, gdy inne metody nie pomagają.

Domowe sposoby na prosaki

Jeśli nie chcesz wydawać kilkudziesięciu złotych na zabiegi, możesz wypróbować najpierw sprawdzone domowe metody. Pamiętaj, aby stosować je regularnie – inaczej nie przyniosą pożądanych efektów.

Olejek herbaciany

Na prosaki doskonale zadziała olejek herbaciany. Wystarczy zaaplikować go wieczorem na zmieniony obszar, a rano zmyć letnią wodą jego resztki.

Liście kozieradki

Liście kozieradki to naturalny lek na prosaki bez recepty. Należy przygotować garść świeżych liści, następnie trzeć je, dodając niewielką ilość wody, aż do uzyskania konsystencji pasty. Tak przygotowaną papkę należy nałożyć na grudki i pozostawić na 15 minut. Po upływie tego czasu należy zmyć ją letnią wodą.

Pasta do zębów

Pasta do zębów to swego rodzaju maść na prosaki o działaniu wysuszającym. Należy posmarować nią grudki, a następnie odczekać 25 minut. Po tym czasie wystarczy ją zmyć.

Peeling z owsianki

Owsiankowy peeling jest bardzo prosty do przygotowania. Należy wymieszać łyżkę cukru i miodu z 3 łyżkami płatków owsianych. Peeling przyniesie efekty, jeśli będzie się go stosowało trzy razy w tygodniu.

Ocet jabłkowy i mąka kukurydziana

Te dwa składniki są bardzo przyjazne dla ciała. Pochłaniają nadmiar sebum, dogłębnie oczyszczają pory i skórę twarzy. Wystarczy wymieszać je na jednolitą masę, a następnie posmarować zmienione obszary i pozostawić na 25 minut.

Peeling cytrynowy

Cytryna ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Aby zrobić z niej peeling, należy wycisnąć z niej łyżkę soku, a następnie wymieszać z dwiema łyżkami cukru oraz jedną łyżką oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszankę należy zaaplikować na twarz, pozostawić na 20 minut, a następnie spłukać.

Prosaki na ustach - czym się różnią i jak je leczyć?

Prosaki na ustach, podobnie jak w każdym innym miejscu, są białym, łagodnymi, powierzchownymi torbielami keratynowymi. Najczęściej powstają na skutek nieprawidłowej pielęgnacji oraz pozostawiania resztek kosmetyków. Dobrym sposobem na ich usuwanie będzie skorzystanie z usług salonu kosmetologicznego - tak jak w przypadku zwykłych prosaków lub zastosowanie domowych sposobów. W tym celu należy pamiętać o właściwym oczyszczaniu okolicy ust oraz stosowanie peelingów i maseczek. Świetnie sprawdzą się podane wyżej metody. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NDStock/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana