Pielęgnacja twarzy i ciała

Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Trądzik to słowo, które zwykle kojarzy nam się z burzą hormonów i wiekiem dojrzewania. Tymczasem to choroba, która w dużym stopniu dotyka coraz większą liczbę osób dorosłych. Jakie są przyczyny trądziku? W jaki sposób się objawia? Jak leczyć trądzik i jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej?

Co to jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry, która powstaje na skutek zakażenia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Za jego występowanie na skórze odpowiedzialna jest nadprodukcja sebum, która prowadzi do zamknięcia porów skóry. Następstwem jest zakażenie bakteryjne, w dużej mierze wywołane przez bakterie Propionibacterium acnes. Trądzik obejmuje głównie skórę twarzy, a w szczególności strefę T (czoło, nos, broda), w której znajduje się największa ilość gruczołów łojowych, jednak może wystąpić także na innych częściach ciała jak plecy, szyja, ramiona czy klatka piersiowa. Ze względu na fakt, że występuje przede wszystkim u osób w okresie pokwitania, często określa się go mianem trądziku młodzieńczego.

Trądzik – jakie są jego przyczyny?

Przyczyny powstawania trądziku są złożone. Bardzo duży wpływ na jego wystąpienie mają uwarunkowania genetyczne, stąd u chorych, u których trądzik przyjmuje ciężką formę, bardzo często stwierdza się jego występowanie u pozostałych członków rodziny.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za występowanie trądziku w czasie dojrzewania, jak i u osób dorosłych, są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wydzielanie łoju jest kontrolowane przez androgeny – hormony wydzielane przez gonady nadnercza, które występują u mężczyzn oraz w znikomych ilościach u kobiet. Ich nadprodukcja może skutkować zwiększonym wydzielaniem łoju i tym samym zaostrzeniem zmian trądzikowych, co szczególnie zauważa się u kobiet. W przypadku osób dorosłych trądzik, którego przyczyną są okresowe zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiające się wzrostem lub spadkiem stężenia hormonów (głównie estrogenów i androgenów), określa się nazwą trądziku hormonalnego. Najczęściej występuje po 25. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Do pozostałych czynników powodujących występowanie trądziku zalicza się również:

 • długotrwały, chroniczny stres,
 • zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatyczne,
 • palenie papierosów i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
 • dietę bogatą w żywność
 • wysokoprzetworzoną
 • zawierającą duże ilości cukru i soli (produkty typu fast food),
 • nieodpowiednią pielęgnację skóry (stosowanie kosmetyków zawierających składniki o właściwościach
 • komedogennych
 • oraz drażniących, zawierających alkohol).

W jaki sposób objawia się trądzik?

Głównym objawem trądziku jest nasilenie łojotoku wynikające z dysfunkcji gruczołów łojowych. W wyniku nadmiernego łojotoku dochodzi do zaczopowania gruczołów włosowo-łojowych, czego wynikiem jest powstawanie tzw. wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:

 • zaskórniki otwarte
 • często nazywane wągrami. Powstają w wyniku przedostawania się łoju na powierzchnię skóry. W wyniku kontaktu z powietrzem i utleniania się keratyny zaskórniki są ciemno zabarwione na szczycie;
 • zaskórniki zamknięte
 • powstają w momencie, gdy transport łoju na powierzchnię skóry zostaje zablokowany. Mają postać bardzo drobnych, białych grudek.

Obecność zaskórników otwartych i zamkniętych świadczy o trądziku niezapalnym, który bardzo często przekształca się w bardziej inwazyjną postać – trądzik zapalny. Do wystąpienia na skórze trądziku zapalnego dochodzi w momencie, gdy ściana mieszka włosowego, wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty, ulega przerwaniu. Objawem trądziku zapalnego jest obecność podskórnych grudek o stałej konsystencji oraz średnicy, zwykle nie większej niż 1 cm.

Do objawów trądziku pospolitego zaliczamy również:

 • torbiele ropne,
 • wykwity w postaci grudek wraz ze zmianami krwotocznymi,
 • bliznowacenie.

Trądzik – rodzaje

Trądzik pospolity może przyjmować zróżnicowane postacie kliniczne, dlatego ich znajomość jest niezbędna w celu prawidłowego rozpoznania i zastosowania właściwego leczenia. Stąd w zależności od zmian skórnych przy trądziku zapalnym wyróżnia się następujące odmiany:

 • grudkową – zmiany na skórze posiadają formę grudek i zaskórników, które mogą pozostawiać niewielkie blizny przyjmujące postać wgłębień na powierzchni skóry. Są trudne do usunięcia i mogą wywoływać dyskomfort. Skóra, na której pojawia się. Trądzik grudkowy, swędzi i jest zaczerwieniona. Występuje bardzo często u osób w czasie dojrzewania;
 • krostkową – podobnie jak postać grudkowa, w większości przypadków ustępuje bez pozostawienia śladów;
 • grudkowo-krostkową – mieszany charakter zmian;
 • ropowiczą – w tej odmianie obecne są zarówno zaskórniki, grudki, jak i torbiele wypełnione ropą. Przebieg tej odmiany jest o wiele cięższy, a zmiany gojąc się, pozostawiają rozległe blizny;
 • bliznowcową – zmiany goją się z pozostawieniem blizn, które bardzo często zajmują rozległe obszary na skórze;
 • skupioną – ta odmiana częściej występuje u mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo dużymi zaskórnikami, głębokimi naciekami i torbielami ropnymi. Gojąc się, pozostawia rozległe blizny zanikowe. Oprócz skóry twarzy jej częstą lokalizacją są pachwiny, brzuch oraz pośladki;
 • piorunującą – jej przebieg jest bardzo gwałtowny, rozpoczyna się od wykwitów grudkowych, następnie rozwijają się zmiany krostkowe i torbielowate zawierające krew oraz ropę. Postaci tej bardzo często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, drgawki oraz złe samopoczucie;
 • odwróconą – rozwija się w okolicach pachwin, dołu pachowego oraz pośladków; gojąc się, pozostawia blizny;
 • polekową – wpływ na jej wystąpienie mają określone leki, w szczególności glikokortykosteroidy. Zmiany zwykle mają charakter grudkowy lub krostkowy, dotyczą w szczególności skóry twarzy;
 • kosmetyczną – jest związana z używaniem kosmetyków do pielęgnacji, jak i makijażu, których składniki zatykają ujścia gruczołów łojowych; zmiany zwykle są zlokalizowane w okolicach policzków;
 • mechaniczną – występuje w szczególności u osób, które starając się usunąć istniejące już zmiany poprzez tzw. wyciskanie, doprowadzają do uszkodzenia naskórka i powstania nowych, często o charakterze zapalnym lub w postaci nadżerek.

Trądzik i jego prawidłowe rozpoznanie

Prawidłowe rozpoznanie trądziku jest kluczowe, jeśli zależy nam na jego całkowitym wyleczeniu. Dlatego też, zanim zdecydujemy, aby leczyć trądzik na własną rękę, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który na podstawie obrazu klinicznego, przeprowadzonego wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych oceni, czy i z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Ważne, aby w trakcie diagnostyki trądzik pospolity różnicować z trądzikiem różowatym, prosakami, okołoustnym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych oraz rzekomym zapaleniem mieszków włosowych.

Jak leczyć trądzik?

Trądzik to choroba, której leczenie wymaga od pacjenta wiele cierpliwości, ponieważ jej całkowite wyleczenie może zająć nawet kilka lat. Jeśli trądzik przyjmuje łagodną postać, leczenie zwykle ma charakter miejscowy. Zazwyczaj wykorzystuje się preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. Składnikami, których bardzo często używa się przy leczeniu trądziku, są witamina A, kwas azelainowy, kwas salicylowy oraz cynk. Jeśli mamy do czynienia z cięższą odmianą trądziku lub jeśli choroba w dużej mierze utrudnia pacjentowi relacje międzyludzkie, może zostać zastosowane leczenie ogólne z użyciem stosowanych doustnie antybiotyków lub leków antykoncepcyjnych.

Trądzik – jak pielęgnować skórę trądzikową?

Właściwa pielęgnacja skóry to bardzo ważny aspekt w przypadku leczenia trądziku. Odpowiednio dobrane produkty zawierające wyselekcjonowane składniki aktywne mogą mieć istotny wpływ na leczenie i poprawę stanu skóry. Zatem w jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową? Trądzik bardzo często występuje w przypadku cery tłustej lub mieszanej, które wymagają dokładnego, ale delikatnego oczyszczania. Stosowanie bardzo silnych produktów do oczyszczania skóry trądzikowej może spowodować, że pozbawimy ją warstwy lipidowej i tym samym spowodujemy, że jako reakcję obronną zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum.

W pielęgnacji skóry trądzikowej świetnie sprawdzą się produkty marki Vichy z linii Normaderm, które skutecznie przywrócą jej zdrowy wygląd.

Do oczyszczania skóry trądzikowej warto sięgnąć po Phytosolution Żel głęboko oczyszczający. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i zmywa makijaż, a jego formuła została wzbogacona o minerały oraz ekstrakt probiotyczny, dzięki któremu już przy pierwszym użyciu skutecznie likwiduje zanieczyszczenia. Co więcej, to produkt testowany dermatologicznie, dlatego będzie bezpieczny również dla skóry wrażliwej.

Dzięki obecności składników aktywnych – cynku i miedzi, żel przy codziennym stosowaniu skutecznie pomaga redukować nadmiar sebum i co równie ważne, nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry. Ta w efekcie jest dogłębnie oczyszczona, ale nie wysuszona, a jej powierzchnia staje się wyrównana.

Kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej tonizacja. Wiele osób pomija ten krok, jest on jednak niezbędny w przypadku oczyszczania skóry. W tej kwestii pomocny może okazać się Vichy Normaderm Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji. Został stworzony, aby dokładnie oczyszczać i zwalczać niedoskonałości skóry. Świetnie sprawdza się stosowany zarówno rano, jak i wieczorem. Po umyciu skóry żelem głęboko oczyszczającym Phytosolution niewielką ilość toniku Vichy Normaderm nanieś na wacik i przemyj nim twarz, omijając okolice oczu oraz ust. W efekcie Twoja skóra już od pierwszego zastosowania nabierze aksamitnej miękkości.

Po oczyszczeniu skóry pora na jej odpowiednie nawilżenie. Lecząc trądzik, musimy w szczególności zwracać uwagę na formułę oraz działanie produktów nawilżających, gdyż wiele z nich może zbytnio obciążać naszą skórę i prowadzić do zatykania porów. Rozwiązaniem, które zadowoli nawet najbardziej wymagających pacjentów, jest Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej.

Ten innowacyjny produkt jednocześnie regeneruje skórę oraz redukuje powstające na niej niedoskonałości. Zmniejsza stany zapalne, a także widoczność zaskórników oraz przebarwień potrądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum i nawilża skórę przez 24 godziny, wzmacniając tym samym jej barierę ochronną.

Dlaczego warto sięgnąć po Żel głęboko oczyszczający Phytosolution? Produkt posiada ultralekką konsystencję na bazie wody, dzięki czemu nie zapycha porów, łatwo rozprowadza się po skórze i bardzo szybko wchłania. Nie pozostawia tłustego wykończenia i świetnie sprawdza się jako baza pod makijaż. Żel głęboko oczyszczający Phytosolution został wyposażony w kwas salicylowy, hialuronowy oraz pochodną probiotyku, które oczyszczają, nawilżają oraz regenerują skórę trądzikową.

Pamiętajmy, że trądzik to choroba, której nie wyleczymy w ciągu tygodnia czy dwóch. Świadomość pacjentów w jego leczeniu i prawidłowej pielęgnacji to pierwszy krok do sukcesu.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości