Najlepsze sposoby na truskawkowe nogi. "To zależy od skóry i intensywności problemu"

Aktualizacja:
Różne sposoby depilacji - co wybrać?

Truskawkowe nogi są problemem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jest to utrapienie pod względem estetycznym, które może też prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Jak je skutecznie wyeliminować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog i ekspertka medycyny estetycznej.

Przyczyny powstawania truskawkowych nóg

Niejednokrotnie po goleniu nóg wiele kobiet może zaobserwować na nich drobne czarne lub czerwone kropki, które wyglądem przypominają truskawki. Ich przyczyną może być podrażnienie delikatnej skóry, ale także obcięty ciemny włos, wystający z jej powierzchni.
- Czym są truskawkowe nogi? To są kropki, które powstają, kiedy otwierają nam się mieszki włosowe na nogach, kiedy je golimy i depilujemy. Chcemy mieć nogi gładkie i piękne, a niestety okazuje się, że docelowo właśnie kończymy z truskawkowymi nogami - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Agnieszka Bliżanowska.
Najczęściej pojawiają się po depilacji żyletkowej i woskiem, ale też w przypadku korzystania z żeli. Truskawkowe nogi mogą prowadzić do stanów zapalnych.
- Czasem może do tego dochodzić - pojawia się zapalenie mieszków włosowych, więc pacjenci trafiają do mnie, czyli do dermatologa. I tutaj już jest moje zadanie, żeby odpowiednimi środkami na receptę, maściami, miksturami to leczyć - wyjaśniła ekspertka medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się efektu truskawkowych nóg?

Truskawkowych nóg nie da się zupełnie uniknąć, jeśli golimy je tradycyjnie. Pomóc może jednak wykonana dwa dni wcześniej eksfoliacja, czyli peeling i rozmiękczenie skóry (np. kąpiel i dobry preparat do golenia: pianka bądź żel).
- Potrzebny jest dobry peeling. Złuszczamy naskórek, przygotowujemy skórę, nawilżamy ją odpowiednio i wtedy możemy golić nogi - tłumaczyła w naszym programie specjalistka dermatolog.
Podkreśliła również, by jednorazowych maszynek rzeczywiście używać tylko raz. Tępe ostrza powodują bowiem wynaczynienia i zostawiają ślady, bo szarpią skórę. Co wówczas zrobić?
- Pacjenci, którzy do mnie trafiają z takimi problemami, dostają preparaty mające w sobie część złuszczającą i czasem antybiotyk - żeby właśnie leczyć i nie doprowadzać do stanów zapalnych. Zdarza się też, że dajemy preparaty z witaminą C, które zlikwidują brzydki kolor. To zależy od skóry i intensywności problemu - powiedziała dr Agnieszka Bliżanowska.
Pacjenci, którzy chcą leczyć efekt truskawkowych nóg domowymi bądź drogeryjnymi sposobami, powinni wiedzieć, że nie powinno się stosować tych samych preparatów na skórę nóg czy ciała, które są stosowane do twarzy. Jak dodała specjalistka, istnieje sposób, który całkowicie eliminuje estetyczny problem.
- Najlepsza jest depilacja laserowa, niestety. "Niestety", bo mam takie poczucie, że dalej to funkcjonuje jako coś bardzo ekskluzywnego, drogiego, z innego świata... Część osób się boi tej metody. Naprawdę nie powinni. (...) Praktycznie może usunąć włosy na stałe . Czasem część włosów odrasta, ale są dużo słabsze, delikatniejsze, nie wrastają, (...) więc jest to absolutnie metoda, która daje właśnie gładkie nogi - zdradziła ekspertka medycyny estetycznej.
Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: YakobchukOlena/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości