Parenting

Krostki na ciele u niemowlaka. Jakie są przyczyny i postępowanie

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
metinkiyak/Getty ImagesKrostki na ciele u niemowlaka

Krostki na twarzy niemowlaka czy krostki na pupie dziecka są wynikiem alergii czy przegrzania, rzadko wskazują na poważne schorzenia. Najczęściej nie wymagają leczenia specjalistycznego, trwają krótko i znikają samoistnie. Jednak każda zmiana na ciele dziecka powinna być zgłoszona lekarzowi.

Przyczyn wystąpienia krostek na ciele niemowlaka jest wiele. Większość z nich jest niegroźna i nie wymaga leczenia. Jednak konsultacja z lekarzem jest w tym przypadku konieczna, gdyż istnieje kilka powodów wystąpienia wysypki, które należy poddać specjalistycznemu leczeniu, aby stan zapalny nie rozwijał się i nie obejmował dalszych części ciała, powodując duży dyskomfort u dziecka (spowodowany najczęściej świądem).

Trądzik niemowlęcy - przyczyny i leczenie

Krostki na twarzy niemowlaka przypominające czerwone plamki, podobne do potówek. Są bezbolesne, mogą pojawić się zaraz po urodzeniu i utrzymywać nawet do kilku miesięcy. Przypominają trądzik, który występuje w okresie dojrzewania. Kolor krostek na policzkach u niemowlaka nasila się w miejscach ogrzanych, np. na policzku, na którym spało, krostki natomiast bledną, gdy robi się chłodniej, np. podczas spaceru.

Epidemiologia tego schorzenia nie jest dokładnie poznana, uważa się jednak, że bezpośredni wpływ mają androgeny i hormony matki, które jeszcze w trakcie trwania ciąży przeniknęły przez łożysko i dostały się do organizmu dziecka. Trądzik niemowlęcy nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak warto zgłosić taką przypadłość lekarzowi. Leczenie w tym wypadku polega głównie na dokładnym oczyszczeniu skóry dziecka i jej osuszeniu. Absolutnie zabronione jest wyciskanie krostek czy natłuszczanie ich. Z czasem trądzik zniknie samoistnie.

Pieluszkowe zapalenie skóry, czyli PZS - przyczyny i leczenie

Występuje w miejscach, gdzie skóra ma kontakt z pieluszką, czyli pupa, pachwiny oraz uda. Krostki na pupie u dziecka spowodowane są obecnością moczu oraz stolca i zbyt rzadkiej lub niedokładnej higieny pupy. Na początku pupa jest czerwona, jednak jeśli rodzice nie zareagują odpowiednio szybko, zaczerwienienie przybierze postać wysypki/krostek przypominających ropień. W kolejnych etapach przeistaczają się one w nadżerki. Od samego początku dziecku towarzyszy ból, niekiedy świąd, który dodatkowo powoduje złe samopoczucie.

Do wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry może też dojść w wyniku infekcji dróg moczowych lub biegunek. Leczenie polega na częstszym przebieraniu dziecka oraz obmywaniu pupy i miejsc objętych stanem zapalnym po każdym oddanym stolcu. Do tego najlepiej używać wacików lub jałowych gazików nasączonych przegotowaną wodą. Perfumowane chusteczki lub inne kosmetyki mogą podrażniać zakażone miejsca, zwiększając przy tym ból. Najskuteczniejszym elementem leczenia jest również częste tzw. wietrzenie pupy. Tlen zawarty w powietrzu jest świetnym lekarstwem, który przyspiesza gojenie się ran. Należy to robić w miarę możliwości jak najczęściej.

Potówki - przyczyny i leczenie

Krostki spowodowane potówkami mogą występować w różnych miejscach – na łokciach, twarzy, pupie czy palcach. Krostki na łokciach u dziecka i na pozostałych częściach ciała wyglądają jak malutkie pęcherzyki wypełnione płynem, z czasem mogą zrobić się lekko czerwone. Zazwyczaj niemowlaki nie odczuwają dyskomfortu, bardzo rzadko zdarza się, iż czują lekkie pieczenie bądź świąd. Spowodowane są one nieprawidłową pracą gruczołów potowych, które następuje w wyniku przegrzania organizmu dziecka. Leczenie w tym wypadku również polega na częstym wietrzeniu ciała dziecka i nie przegrzewaniu go. Jeśli jednak potówki będą się dalej nasilać, należy udać się do lekarza, który zaleci stosowanie posypek lub maści.

Egzema niemowlęca - przyczyny i leczenie

Krostki na policzkach u niemowlaka są pierwszym etapem tego schorzenia. To stan zapalny, który powoduje, że skóra jest sucha, popękana oraz zaczerwieniona. Stopniowo rozprzestrzenia się na kolejne części ciała dziecka. Jest to wynik tego, iż z czasem skóra zaczyna się łuszczyć, a dziecko zaczyna rozdrapywać zainfekowane miejsca, przenosząc je na inne miejsca na ciele, takie jak fałdy skóry, głowa, itp. Egzema, inaczej nazywana alergicznym wypryskiem kontaktowym, jest chorobą genetyczną, lecz jej podłoże spowodowane jest alergią.

Pojawia się po kontakcie z alergenem, który może znajdować się w jedzeniu, proszku do prania czy stosowanych kosmetykach. Pojawienie się egzemy niemowlęcej powinno uczulić rodziców, gdyż często w późniejszym wieku może prowadzić do astmy czy przewlekłego kataru siennego. Podczas leczenia najważniejszym punktem jest rozpoznanie alergenów i wyeliminowanie ich z otoczenia dziecka. Następnie lekarz zazwyczaj przepisuje leki przeciwhistaminowe oraz przeciwalergiczne oraz zaleca stosowanie po każdej kąpieli silnie nawilżających maści hipoalergicznych.

Prosaki - przyczyny i leczenie

Są to krostki na twarzy niemowlaka, najczęściej w okolicy nosa. Określa się je jako torbiele, które zawierają w sobie keratynę, wyglądem przypominają grudki. Niekiedy mogą znaleźć się na błonie śluzowej jamy ustnej. Są bezbolesne i nie powodują dyskomfortu. Wystąpienie ich spowodowane jest zatkaniem mieszków włosowatych, co najczęściej wynika z niedojrzałości skóry niemowlaka. Nie wymaga leczenia specjalistycznego. Należy jedynie zachować odpowiednią higienę i stosować bezpieczne kosmetyki. Zmiany z czasem znikną samoistnie.

Zobacz wideo: Połóg - jak przetrwać trudny czas po porodzie?

Połóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?
Połóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?Połóg to czas, kiedy kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Co czuje? Dlaczego warto skorzystać z pomocy położnej?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: metinkiyak/Getty Images

Pozostałe wiadomości