Wyciskasz pryszcze w trójkącie śmierci? Może się to skończyć wielotygodniowym leczeniem szpitalnym

Trądzik - jak sobie z nim poradzić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trądzik różowaty – choroba na całe życie
Trądzik różowaty – choroba na całe życie
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Trądzik to bardzo demokratyczna choroba. Może się pojawić bez względu na wiek czy płeć. Co go wywołuje? Czy trądzik daje się całkowicie wyleczyć? Jakie mogą być skutki samodzielnego usuwania niedoskonałości? Zapytaliśmy o to dr Annę Jędrowiak, specjalistę dermatologii, certyfikowanego lekarza American Academy of Aesthetic Medicine.

Trądzik – skąd się bierze?

Zmiany trądzikowe pojawiają się zarówno u dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych. W przypadku bardzo małych dzieci mówi się o dwóch rodzajach trądziku. - Pierwszy to trądzik noworodkowy. Pojawia się w pierwszym miesiącu życia, jest fizjologiczny i ma związek z typową dla wieku zwiększoną produkcją androgenów przez nadnercza - powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine.

Innym rodzajem trądziku jest ten, który pojawia się już po pierwszym miesiącu życia. - Ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, np. nadczynnością nadnerczy czy niedoczynnością tarczycy. Jeśli się pojawi, konieczna jest konsultacja z lekarzem - dodała.

U nastolatków zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. W tym czasie - zarówno u chłopców, jak i dziewczynek - obserwuje się nadprodukcję androgenów, czyli hormonów płciowych wydzielanych przez gonady i nadnercza, a tym samym i łoju. Jego nadmiar powoduje, że bakterie, które normalnie gromadzą się na powierzchni skóry, dostają się do jej głębszych warstw. Zaczynają się namnażać i w konsekwencji np. na twarzy pojawiają się zmiany zapalne czy trądzik.

Do rozwoju trądziku przyczyniają się także geny. Zdarza się, że osoby, których rodzice lub rodzeństwo miało trądzik, również się z nim zmagają. Nie bez znaczenia jest też typ cery. Bardziej podatna na tego rodzaju zmiany jest cera tłusta.

Trądzik u osób dorosłych zazwyczaj jest konsekwencją przedłużania się go po okresie nastoletnim, choć może mieć także związek z zaburzeniami hormonalnymi, lekami lub niewłaściwą dietą. Niezdrowe menu, w którym dominuje żywność przetworzona lub produkty bogate w cukier, przyczynia się do powstawania niedoskonałości.

Czy same kosmetyki pomogą rozwiązać problem trądziku?

Trądzik zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli jednak jest bardzo nasilony lub wpływa na samopoczucie danej osoby, konieczne jest leczenie. Pierwszym etapem walki z trądzikiem jest dobór odpowiednich kosmetyków oraz leków dostępnych w aptece bez recepty. Najczęściej stosuje się produkty zawierające kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, niacynamid, witaminę C oraz kwasy owocowe (np. pirogronowy, mlekowy, czy cytrynowy). W 85 proc. przypadków pomaga to wyciszyć problem.

Jak powiedziała dr Anna Jędrowiak, niestety spora grupa pacjentów, która walczy z trądzikiem na własną rękę, zapomina o nawilżeniu. W konsekwencji ich skóra jest bardzo mocno uwrażliwiona i przesuszona. - To jest takie błędne koło, przez które niestety skóra i tak produkuje więcej łoju, żeby się nawilżyć, i to może prowadzić nawet do zaostrzenia trądziku - dodała. Tym samym, aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto poradzić się specjalisty, aby dobrał odpowiednią pielęgnację.

Przy bardzo nasilonym trądziku wprowadza się leki doustne: antybiotyki lub izotretynoinę. - Nadal jednak nie wynaleziono leku, który daje gwarancję na całkowite ustąpienie trądziku. Jesteśmy jednak w stanie odpowiednio kontrolować stan naszej skóry lekami miejscowymi i odpowiednimi kosmetykami po zakończeniu kuracji doustnej - wyjaśniła dr Anna Jędrowiak.

Wyciskanie pryszczy – czy to dobry pomysł?

W tej kwestii specjalistka ma jasne stanowisko i podkreśla, że takie praktyki to kiepski pomysł. - Nie powinno się wyciskać zmian skórnych. Może to przedłużać czas trwania rumienia czy nawet prowokować blizny - powiedziała.

Co więcej, szczególnie groźne może być usuwanie pryszczy z okolic nosa i wargi górnej, czyli tak zwanego anatomicznego trójkąta śmierci. - Jeżeli stan zapalny zostanie wprowadzony do wewnątrz skóry, to niestety może wraz z żyłami dopłynąć bezpośrednio do czaszki. Żyły w tych partiach twarzy nie mają zastawek, które mogłyby zatrzymać bakterie i rozwój stanu zapalnego. Tym samym może się to skończyć zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy innymi naprawdę bardzo ciężkimi powikłaniami, które wymagają wielotygodniowego leczenia szpitalnego – wyjaśniła dr Anna Jędrowiak. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Są to dwa-trzy przypadki rocznie.

Natomiast jeżeli już zdecydujemy się samodzielnie usunąć jakąś zmianę, powinniśmy to robić w bardzo sterylnych warunkach, czystymi rękoma, po umyciu twarzy. – Trzeba również dezynfekować skórę i najlepiej nałożyć substancję aktywną – dodała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości