Mąka żytnia na włosy, czyli jak zrobić naturalny szampon

Projekt bez nazwy (20)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blond
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak chronić cerę zimą?
Jak chronić cerę zimą?
Naturalne sposoby pielęgnacji włosów zyskały na popularności i dzięki temu powstał trend na mycie włosów mąką żytnią. Produkt ten nie tylko bardzo dobrze oczyszcza skórę głowy, ale także nie wywołuje podrażnień i poprawia kondycję włosów na ich długości.

Efekty mycia włosów mąką żytnią – dlaczego warto to robić?

Mycie włosów mąką żytnią uznawane jest za bardzo dobrą alternatywę dla stosowania drogeryjnych szamponów, które zwykle zawierają bardzo silne środki myjące, np. SLS-y. Choć substancje te bardzo dobrze oczyszczają, to jednak mogą mieć negatywny wpływ na skórę głowy i włosy. Zbyt częste stosowanie szamponów z SLS-ami potrafi silnie przesuszyć włos na długości i podrażnić skórę, a nawet zwiększyć jej przetłuszczanie. Wtedy też zachodzi potrzeba częstszego mycia, co wywołuje błędne koło. Zaradzić temu mogą alternatywne metody pielęgnacji, jak mycie włosów mąką żytnią.

Mąka żytnia świetnie działa na włosy za sprawą saponin, czyli naturalnych, a przy tym wyjątkowo delikatnych substancji myjących. Dlatego też, co dla wielu osób może być zaskoczeniem, szampon przygotowany z mąki żytniej będzie się lekko pienić. Nie bez znaczenia są również właściwości odżywcze mąki żytniej. Zawiera między innymi kwas pantotenowy, który doskonale wzmacnia włókno włosa i intensywnie je odbudowuje. Bardzo ważne jest także naturalne pH tego produktu. Podczas mycia włosów mąką żytnią nie dojdzie do podrażnień.

Wpływ mąki żytniej na włosy widać już po pierwszym użyciu. Stają się one przyjemnie lekkie i uniesione od nasady, dzięki czemu wizualnie zwiększa się ich objętość. Co więcej, taki zabieg dodaje im miękkości i blasku. Pozwala również zapobiec elektryzowaniu się fryzury. Aby jeszcze bardziej wydobyć doskonały efekty mycia włosów mąką żytnią, warto do ostatniego płukania dodać odrobinę octu jabłkowego.

Sposób na mycie włosów mąką żytnią – jak to zrobić?

Chociaż naturalne metody pielęgnacji najczęściej kojarzą się z długotrwałym i męczącym procesem, w przypadku mycia włosów mąką żytnią wygląda to nieco inaczej. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, najpierw należy odpowiednio się przygotować. Bardzo ważny jest tu choćby wybór odpowiedniego typu mąki. Należy sięgnąć po tę z oznaczeniem grubości przemiału pomiędzy 500 a 720. Mąka o słabszym stopniu zmielenia ma duże szanse zostać we włosach przez brak możliwości jej dokładnego wypłukania.

Do przygotowania środka do mycia głowy mąką żytnią wystarczy tylko mąka oraz woda. 6-8 łyżek mąki należy starannie połączyć ze szklanką ciepłej wody. Najlepiej użyć w tym celu miksera bądź trzepaczki. W ubitej masie nie powinny znajdować się żadne grudki. W innym wypadku mąka może pozostać we włosach, skąd dość trudno będzie ją usunąć.

Po przygotowaniu preparatu do mycia włosów z mąką żytnią należy rozpocząć zabieg. Najpierw trzeba starannie zmoczyć włosy, po czym nałożyć na nie odrobinę naturalnego szamponu. Masaż głowy w tej sytuacji musi trwać co najmniej 3 minuty. Wszystko ze względu na znacznie delikatniejsze środki myjące, które potrzebują czasu, aby rozpuścić brud i tłuszcz. Możliwe, że dostrzeżesz niewielką pianę na włosach, która wynika z obecności w mące wspomnianych już saponin. Po starannym oczyszczeniu włosów, należy dokładnie spłukać mąkę, najlepiej chłodną wodą. Na koniec można zastosować jeszcze specjalną płukankę, np. z octu.

Po umyciu włosy będą sprawiały wrażenie nieco szorstkich i matowych. Efekt ten jednak zwykle znika już po wysuszeniu

Czy mycie włosów mąką żytnią może zastąpić tradycyjne szampony?

Mycie włosów mąką żytnią ma być alternatywą dla chemicznych szamponów. Zazwyczaj sposób ten sprawdza się bardzo dobrze, są jednak pewne wyjątki. Szampony z SLS-ami czy innymi silnymi składnikami oczyszczającymi powinny używać osoby korzystające z wielu kosmetyków do stylizacji. W takim przypadku można myć głowę mąką żytnią raz na jakiś czas, a na co dzień stosować zwykły szampon.

Może się zdarzyć, że mąka żytnia będzie miała nieodpowiedni wpływ na włosy, przez co nie zyskają wcale atrakcyjnego wyglądu. Nie oznacza to, że mąka nie jest odpowiednia dla danego typu włosa, czasem po prostu zawodzi technika bądź konieczne jest przyzwyczajenie. Jeżeli jednak taki rezultat pojawia się kilka razy i nie widać żadnej poprawy, lepiej wypróbować inną metodę. Warto przy tym pamiętać, że skóra głowy musi się przyzwyczaić do nowego sposobu oczyszczania.

Mycie włosów mąką żytnią to ciekawy i ekologiczny sposób higieny. Zdecydowanie warto go wypróbować.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości