Jak zakwasić włosy? Odżywka, maska, płukanka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Zakwaszanie włosów polega na zastosowaniu kosmetyków o kwaśnym pH, które mają domknąć łuski włosów, nadać fryzurze blasku, zminimalizować efekt puszenia i plątania. Taki zabieg można przeprowadzać nie częściej niż raz w tygodniu, stosując gotowe preparaty. Można również przygotować własne płukanki.

Zakwaszanie włosów przynosi wiele korzyści, jest wskazane przy włosach farbowanych, ponieważ pomaga na dłużej zachować kolor. Zabieg powinny przeprowadzać również osoby o włosach suchych, matowych, wysoko porowatych. Zakwaszać można na wiele sposobów, używając kosmetyków dostępnych na rynku, ale także sięgając po ogólnodostępne składniki, jak cytryna czy ocet. Do zakwaszania włosów nadaje się także kawa i herbata. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, należy przestrzegać kilku zasad, przede wszystkim nie przeprowadzać go zbyt często.

Po co przeprowadzać zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który warto wykonywać w trosce o kondycję i piękno włosa. Mycie czy farbowanie powoduje otwarcie łuski włosa, aby składniki użytych preparatów mogły dostać się do jego wnętrza. Po takiej procedurze należy zastosować zabieg, który ma na celu domknięcie łuski włosa. To właśnie zakwaszanie, czyli zastosowanie kosmetyków, preparatów z kwaśnym pH, które mają za zadanie chronić włosy, nadaje im gładkości, blasku, likwiduje efekt puszenia, a także elektryzowania. Co ważne, zabieg sprawia, że włosy farbowane dłużej zachowują uzyskany kolor.

Zakwaszanie warto przeprowadzać po zabiegu farbowania, a także przy włosach suchych, matowych i wymagających dodatkowej pielęgnacji. Nie można jednak wykonywać go zbyt często (najlepiej raz w tygodniu), ale oczywiście wszystko zależy od jakości włosa oraz jego potrzeb. Zbyt częste zakwaszanie zamiast dodać włosom blasku, wysuszy je i sprawi, że nie będą wyglądały dobrze. Do zabiegu można wykorzystać gotowe preparaty dostępne w drogeriach lub przygotować samodzielnie płukanki.

Maska, odżywka zakwaszająca do włosów

Na rynku można dostać preparaty do zakwaszania włosów w postaci masek, odżywek, szamponów czy płukanek zakwaszających. Przed ostatecznym wyborem produktu należy sprawdzić jego pH, a także zapoznać się ze składem. Odpowiednie pH powinno mieścić się w przedziale 4,5 a 5,5. Co można znaleźć w składzie takich preparatów?

Za kwaśny odczyn kosmetyku odpowiada najczęściej kwas cytrynowy, glikolowy, mlekowy czy jabłkowy. W celu zakwaszenia włosów można jednak sięgnąć nie tylko po szampon czy maskę, lecz także wykonać domową płukankę. Płukanka zakwaszająca do włosów powstanie z połączenia cytryny i octu, jednak jest ona na tyle mocna, że nie zaleca się jej do częstego stosowania. Taki preparat może być użyty co 2–3 tygodnie i na pewno bezpośrednio po farbowaniu. Jak przygotować płukankę? Do 1 litra wody należy dodać 1 łyżkę octu oraz 1 łyżkę soku z cytryny. Jest to preparat z niskim pH, dlatego zbyt częste stosowanie zamiast pomóc włosom, może im zaszkodzić.

Alternatywą dla tej płukanki będzie preparat przygotowany na bazie octu jabłkowego: na litr wody trzeba wlać 2 łyżki octu jabłkowego. To mieszanka łagodna, nadająca włosom blasku i pięknego wyglądu. Jako zakwaszacz do włosów podziała również piwo, jednak przed użyciem należy je odgazować, następnie połączyć z wodą w proporcjach 1:1.

Jak jeszcze zakwasić włosy? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozytywny wpływ na kondycję włosów mają płukanki sporządzone z kawy czy herbaty. Z takich rozwiązań powinny korzystać szczególnie osoby o ciemnych włosach - kawa odświeży kolor, herbata przyciemni włosy. Napar z herbaty może jednak doprowadzić do przesuszenia włosów, dlatego trzeba używać go z umiarem. Jak przygotować płukanki? 3 łyżki mielonej kawy należy zalać litrem wrzącej wody, zaparzyć, odcedzić i ostudzić. Podobnie należy postępować w przypadku sporządzania płukanki z herbaty.

Kiedy przeprowadzić zabieg zakwaszania włosów?

Zakwaszanie włosów na pewno zaleca się jako zabieg pielęgnacyjny i utrwalający efekt po farbowaniu. Po preparaty z kwaśnym pH powinny sięgnąć osoby, które regularnie wybierają kosmetyki do pielęgnacji włosów dla dzieci - z uwagi na ich mocno zasadowy odczyn. Długotrwałe stosowanie preparatów z wysokim pH może prowadzić do nadmiernego wysuszenia włosów. Zasadowe pH sprzyja również namnażaniu się bakterii, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości w postaci problemów skórnych, np. łuszczenie się skóry głowy. I w takiej sytuacji zbawienne może okazać się zakwaszanie włosów, czyli zastosowanie preparatów z kwaśnym pH. Z

miana pH może pomóc w wyeliminowaniu drobnoustrojów odpowiedzialnych za kłopoty. Zabieg warto również przeprowadzać, gdy włosy zdają się w gorszej kondycji, tracą połysk, gładkość, stają się wyraźnie słabsze. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tak korzystne dla włosów zakwaszanie może zadziałać negatywnie, jeśli jest przeprowadzane zbyt często.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana