Innowacje w leczeniu przebarwień skóry
10 lat temu na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęły się badania nad pochodną kwasu cynamonowego. Jak dowiedział się reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik, może mieć on zbawienne działanie na skórę.
- To związek, który ma zdolność hamowania syntezy barwnika, który mamy w skórze, czyli melaniny. Może nam pomóc w walce z przebarwieniami - powiedziała dr Justyna Popiół.
- Robiłyśmy takie nadania i udowodniłyśmy, że związek przenika przez tkankę skórną, dlatego ma szansę zadziałać w miejscu, w którym go potrzebujemy - dodała doc. Agnieszka Gunia-Krzyżak.
Przebarwienia skóry przestaną być zmartwieniem?
Walka z przebarwieniami bywa uciążliwa i droga. Być może wkrótce nie będzie powodów do zmartwień.
- Kobiety przejmują się przebarwieniami i poszukują rozwiązań. Wykorzystanie modelu sztucznej skóry daje nadzieję, że nałożenie związku na prawdziwą skórę także zadziała - tłumaczyła doc. Agnieszka Gunia-Krzyżak.
- Musimy wprowadzić do laboratorium zaawansowane modele badawcze, żebyśmy mogły to udowodnić. Dzięki finansowemu mogłyśmy przetestować związki w komórkach. Finalnie naszym doświadczeniem było wykorzystanie sztucznej skóry - podsumowała dr Justyna Popiół.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Atopowe zapalenie skóry. Jak wygląda leczenie?
- Inflammaging - co to jest? Porady dermatologa
- Przebarwienia na skórze - jak je usunąć? Dermatolog radzi
Autor: Oskar Netkowski