Siwienie jest nieodwracalnym procesem starzenia, który można zamaskować jedynie odpowiednią koloryzacją. Jak w domowych warunkach nadać wymarzoną barwę odrostom? W jakim wieku zwykle zauważamy pierwszy srebrny włos i dlaczego u niektórych pojawia się on wcześniej? Na te pytania odpowiadamy w Dzień Dobry TVN.
Farbowanie siwych włosów w domu - porady
Wymagającą najmniej samodzielnego wysiłku, ale i najdroższą opcją maskowania siwizny jest wizyta u fryzjera. Za tańszą, lecz mniej profesjonalną i nieefektywną alternatywę uznaje się koloryzację wykonywaną w domu. Okazuje się jednak, że dzięki podjęciu odpowiednich kroków i zastosowaniu porad ekspertów efekty domowego zabiegu mogą dorównywać pracy stylistów.
- W opakowaniu znajdziemy rękawiczki, tubkę farby, wodę utlenioną oraz odżywkę. Pierwszym krokiem jest wyciśnięcie tubki farby do miseczki. Ona jest już odmierzona przez producenta. Wlewamy wodę utlenioną, mieszamy i odczekujemy z 2-3 minuty, aby nam się wszystko ładnie związało - wyjaśnia w reportażu Dzień Dobry TVN fryzjer Paweł Brzozowski.
Specjalista zaznacza, że włosy poddawane koloryzacji powinny być świeżo umyte, ponieważ zanieczyszczona skóra głowy uniemożliwia pokrycie siwizny.
- Nie zwilżamy włosów, gdy nakładamy koloryzację na odrost. Siwy włos to jest bardzo trudny włos. Najczęściej jest to problematyczny włos z pokryciem. Nie za każdym razem nam wychodzi koloryzacja, ponieważ wychodzi nam jaśniej. Dobierajmy odcień zawsze minimalnie ciemniejszy o pół tonu, o ton, żeby było piękne pokrycie i nam się wyrównuje kolor - zaleca ekspert.
Włosy należy farbować nie częściej niż raz w miesiącu. - Zaczynamy od środka, od przedziałka aż do końca głowy, żeby wydzielić sobie sekcje, czyli nakładamy najpierw jedną stronę całą, a potem drugą. Jeżeli mamy długie włosy, to musimy użyć co najmniej dwie tubki farby - wylicza stylista.
- Na odroście będziemy trzymać farbę 35 minut, po czym nakładamy farbę na końce na 10 minut. Potem spłukujemy. Jeżeli mamy włosy blond, nakładamy tak samo i wyłącznie na odrost, nie przeciągamy na końcówki. Jeśli przytrzymamy farbę dłużej, niż zaleca nam producent, może ulec nam zmiana koloryzacji na ciemniejszą, ponieważ mamy więcej pigmentów we włosach - ostrzega Paweł Brzozowski.
Z porad fryzjera skorzystała przed kamerami Dzień Dobry TVN pani Wanda Gołębiowska. Jak ocenia efekt?
- Piorunujący. Nie ma różnicy między tymi odrostami a końcówką włosów, tak jak przeważnie mi w domu wychodziło, jak sobie robiłam. Będę już stosować uwagi mistrza - zapewnia.
Od czego zależy tempo siwienia?
U kobiet pierwsza siwizna pojawia się zwykle przy przedziałku na głowie, u mężczyzn - na skroniach i brodzie. Przedwczesnym siwieniem nazywa się to, które występuje przed 25. rokiem życia. Może być ono skutkiem m.in. niedoborów żywieniowych bądź stresu.
- Z wiekiem melanocyty, które odpowiadają za produkcję melaniny, ulegają zubożeniu. I to zubożenie powoduje, że tej melaniny jest mniej, więc włosy przybierają właśnie tę barwę srebrzystą. (...) U niektórych szybciej, u niektórych wolniej. Głównym czynnikiem wpływającym na to są geny. Natomiast jedno jest pewne - nawet te osoby, które mają w genach zapisane tzw. późniejsze starzenie i siwienie włosów, to i tak je to czeka - zaznacza w studiu Dzień Dobry TVN trycholog Magdalena Szymczak.
Jak pielęgnować srebrzystą czuprynę? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pielęgnacja włosów średnioporowatych – co warto o niej wiedzieć?
- Sposoby na włosy, które podbijają TikToka. Jak przygotować maskę "SOS po zimie"?
- Czy przedłużanie włosów grozi łysieniem? Trycholog nie ma wątpliwości
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: batuhan toker/Getty Images