Pielęgnacja włosów średnioporowatych – co warto o niej wiedzieć?

Uśmiechnięta kobieta z falującymi włosami
Pielęgnacja włosów średnioporowatych – co warto o niej wiedzieć?
Źródło: Nick Dolding/Getty Images
Sposób, w jaki należy dbać o włosy, zależy od ich kondycji oraz od stopnia zniszczenia. Aby określić, w jakiej formie są kosmyki i jakie kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne warto zastosować, należy najpierw określić ich porowatość. Włosy średnioporowate to takie, które łączą w sobie cechy nisko- i wysokoporowatych.

Włosy średnioporowate uznawane są za takie, które nie sprawiają większych kłopotów, tzn. bez problemu się układają, są podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie, łatwo je także pielęgnować. Najczęściej przyjmują formę fal i loków. Charakterystyczną ich cechą jest nieznaczne odchylenie łusek od łodygi włosa. Do kosmyków tego rodzaju najlepiej używać odżywek z jedwabiem, mlekiem czy pszenicą.

Jakie to są włosy średnioporowate?

Kosmyki mogą mieć różną porowatość: niską, średnią lub wysoką. W zależności od niej łuski włosa mogą ściśle przylegać do łodygi (niska porowatość), być nieznacznie odchylone (średnia porowatość) lub znacznie od niej odstawać (wysoka porowatość). Najczęściej odchylenie łusek włosa następuje na skutek zbyt intensywnych zabiegów fryzjerskich czy też regularnego farbowania. Zwiększająca się porowatość jest więc wynikiem niszczenia się końcówek i pogorszenia się ich kondycji.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jak dbać o włosy?

ORIGINAL
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

Dobierając odpowiednie kosmetyki lub decydując się na zabiegi pielęgnacyjne, warto określić stopień porowatości włosów. Te średnioporowate są podatne na obciążenia, ale także na stylizację, ponieważ dość łatwo je ułożyć. Czas schnięcia kosmyków tego rodzaju szacuje się na około 4 godziny.

Włosy te mają niestety tendencję do elektryzowania się, mogą także puszyć się, rozdwajać, matowieć. Z tego też powodu warto włączyć do codziennej pielęgnacji odżywki, pamiętając jednak o tym, że kosmyki nie wymagają tak intensywnych zabiegów i odżywiania, jak włosy wysokoporowate.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Pielęgnacja zawsze zaczyna się od mycia włosów – w przypadku średnioporowatych można zastosować specjalną technikę zwaną „kubełkową”. Na czym ona polega? Chodzi o rozrobienie szamponu z wodą i nałożenie tak przygotowanej mieszanki na włosy. Takie rozcieńczenie kosmetyku pozwala zmniejszyć stężenie substancji zawartych w szamponie, a to z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo przesuszenia się włosów.

Lepiej też wybierać szampony lekkie (przezroczyste) zamiast gęstych i mlecznych. Na kosmyki średnioporowate dobrze jest nakładać odżywki, zwłaszcza te, które mają w składzie proteiny czy delikatne silikony. Ponieważ takie włosy łatwo obciążyć, doskonałym rozwiązaniem są preparaty w postaci delikatnych mgiełek czy sprayów. Warto również sięgać po maski z zawartością aloesu, mocznika czy kwasu hialuronowego.

Jeśli konieczne jest ich wysuszenie suszarką, lepiej wybrać letni nawiew, do czesania zaś grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub delikatną szczotkę z naturalnego włosia.

Istotne w pielęgnacji jest także regularne podcinanie końcówek, ponieważ osoby z włosami średnioporowatymi często narzekają na ich rozdwajanie się.

Oleje do włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate lubią również zabiegi z użyciem olejków, warto jednak sprawdzić, które produkty będą dobrze przez nie tolerowane. Najlepiej wybierać te preparaty, które mają w swoim składzie kwasy tłuszczowe z grupy omega–7 i omega–9, czyli oleje drobnocząsteczkowe. Z powodzeniem można stosować również olejek arganowy, który działa regeneracyjnie i chroni przed zbyt wysoką temperaturą podczas stylizacji.

Odpowiednimi kosmetykami będą także olejki:

  • jojoba, który nawilża, ale także zapobiega przetłuszczaniu się włosów,
  • winogronowy, który łagodzi i regeneruje, a także chroni skórę i włosy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi,
  • z awokado o działaniu nawilżającym, wygładzającym i nabłyszczającym, który redukuje efekt puszenia się włosów,
  • ryżowy, zapobiegający wypadaniu włosów i starzeniu się cebulek włosowych.

Inne kosmetyki, które można wypróbować podczas pielęgnacji włosów o średniej porowatości, to: olejek rokitnikowy, ze słodkich migdałów czy z nasion baobabu.

Włosy średnioporowate – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Włosy średnioporowate trzeba chronić przed działaniem promieni słonecznych, dlatego konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UVA i UVB. Dobrze jest włączyć do pielęgnacji preparaty z zawartością witamin A, E, B5, proteinami jedwabiu i keratyną. Posiadacze włosów średnioporowatych powinni zrezygnować z ciężkich i zbyt gęstych masek i szamponów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Klasyka i nowoczesność – wybierz deski podłogowe układane w jodełkę
Materiał promocyjny

Klasyka i nowoczesność – wybierz deski podłogowe układane w jodełkę