Bolesne skutki przedłużania włosów
Iza Duch zawsze marzyła o długich i gęstych włosach, ale żadne witaminy, wcierki czy suplementy nie dały efektu. Pomogła trochę terapia igłowa, ale wciąż chciała, by rosły szybciej. Dlatego w czerwcu ubiegłego roku pierwszy raz zdecydowała się na przedłużenie włosów. Niestety, źle trafiła, bo kobieta robiąca zabieg kompletnie się na tym nie znała.
- Kapsułki były na tyle blisko głowy, że ją podrażniły, głowa swędziała. Przez miesiąc czułam ciężar, robiłam sobie okłady z lodu, żeby mnie nie piekło - wspomina nasza gościni. Jak jednak przyznaje, efekt przedłużanych włosów jest uzależniający.
- To nie jest złe, ale warto pamiętać, że może nam też zaszkodzić. Ważne jest, żeby robić przerwy, żeby włos się zregenerował - podkreśla.
Przedłużanie włosów - przeciwwskazania
Zabieg nie jest wskazany dla osób, które mają włosy cienkie i delikatne z cechami łysienia i aktywnym problemem wypadania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy go wykonać pomoże nam wizyta u trychologa, który powinien sprawdzić, czy nie występuje u nas jeden z poniższych problemów:
- przewaga pojedynczych zespołów mieszkowych (świadczących o procesie androgenizacji);
- miniaturyzacja mieszków włosowych;
- obszary z dużą liczbą pustych ujść mieszków włosowych;
- problematyczna skóra głowy (łuszczenie skóry, łojotok, bardzo duża warstwa krystalizacji, itp.);
- włosy, które nie kruszą się na długości łodygi.
Jakie metody są najmniej bezpieczne?
Niezależnie od metody użytej do przedłużenia (keratynowe, mikroringi, taśmowe, szydełkowe) musimy zdawać sobie sprawę, że jest to zawsze dodatkowe obciążenie dla własnych włosów. I tak:
- klejenie na gorąco (wykorzystuje gorącą keratynę lub klej do przyłączania pasm włosów do naturalnych włosów) może prowadzić do uszkodzenia włosów;
- "wszywanie"; weaving (polega na doszywaniu pasm włosów do naturalnych włosów) może prowadzić do nadmiernego napięcia na włosach i skórze głowy, co może spowodować łysienie trakcyjne;
- mikroringi (micro rings) może prowadzić do złamań i uszkodzeń włosów oraz podrażnień skóry głowy;
- używanie nieodpowiednich materiałów (np. korzystanie z niskiej jakości lub sztucznych włosów, które są zbyt ciężkie lub szorstkie) może prowadzić do uszkodzenia naturalnych włosów i podrażnień skóry głowy;
- przedłużanie włosów przez osoby nieprzeszkolone może zwiększyć ryzyko uszkodzenia włosów i skóry głowy.
- Zakładamy przedłużenia na od jednego do czterech miesięcy, a nasze włosy rosną. Codziennie może nam ich wypadać 100, a przy myciu nawet 150 -200, czyli z każdym miesiącem przedłużenia będą dźwigane przez mniejszą ilość naszych włosów. Będzie to coraz większe obciążenie - tłumaczyła trycholog Magdalena Szymczak.
Jakie są najpoważniejsze konsekwencje przedłużana włosów?
Pomijając podrażnienie i dyskomfort z poziomu skóry głowy, największym zagrożeniem jest łysienie trakcyjne. To rodzaj utraty włosów, która wynika z nadmiernego naciągania lub ciągnięcia włosów, co prowadzi do uszkodzenia mieszków i zahamowania wzrostu włosów. Dlatego ważne jest, aby wykonywać przedłużenia włosów z umiarem i pod opieką profesjonalistów. Regularne odpoczywanie od przedłużeń włosów i dbanie o zdrowie pasm i skóry głowy również mogą pomóc zmniejszyć ryzyko łysienia trakcyjnego.
Jak bezpiecznie nosić doczepiane włosy?
- unikamy ciasnego upinania włosów;
- unikamy używania szczotek z ostrymi zakończeniami, tylko obłe - mniej zahaczają włosy;
- domywamy skórę głowy przy przedłużeniach, mimo że jest to utrudnione, stosujemy lotony łagodzące do skóry głowy (z colostrum, pantenolem, itp.);
- włosów nie trzemy po myciu, tylko odciskamy nadmiar wody;
- najważniejsze: regularnie podnosimy przedłużenia, nie przeciągamy czasu ich przeniesienia, gdyż wtedy włosy są bardziej obciążone.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"
- Płyn micelarny, suchy szampon i inne kosmetyki, które błyskawicznie usuwają plamy
- Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News