Dlaczego panowie łysieją? "Bycie bez włosów to jest decyzja mężczyzny"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Znane łyse głowy
Znane łyse głowy
Po kim dziedziczone jest łysienie?
Po kim dziedziczone jest łysienie?
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Łysienie to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Bonn i Dusseldorfie pokazują, że panowie dziedziczą tę przypadłość po matkach. W jaki sposób? Czy nadmierne wypadanie włosów można zatrzymać? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Anna Kuznetsova, trycholog, Waldemar Obłoza, aktor oraz Akop Szostak, wykładowca akademicki.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Badacze wykryli niemal 300 genów związanych z wypadaniem włosów u mężczyzn - tylko na chromosomie X. Tym samym oznacza to, że panowie łysienie dziedziczą po mamie.

- Zawsze myślałem, że to wina męska, a tutaj się okazuje, chyba zaraz zadzwonię do mamy i zapytam, dlaczego - powiedział ze śmiechem w Dzień Dobry TVN Akop Szostak, wykładowca akademicki.

- Może nie bezpośrednio po mamie, może po matczynych przodkach, że nie potrafię stwierdzić, bo moja wiedza na ten temat zatrzymuje się na dziadku. Dziadek miał świetną plerezę, wąsiska, wyglądał dobrze - opowiadał Waldemar Obłoza, aktor.

Łysienie androgenowe jest dziedziczne.

- Są takie informacje, że przekazuje się od mamy, że strony mamy, ale też nie możemy wykluczyć, że ze strony ojca. Tak naprawdę 50 na 50 szanse, ale w 100 proc. jest to dziedziczne schorzenie, które rozwija się od wieku dojrzewania i rozwija się bardzo wolno - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Anna Kuznetsova, trycholog.

Łysienie a geny. Jak duże mają znaczenie?

Trzeba podkreślić, że nie ma stuprocentowej pewności, że mężczyzna, który ma łysego dziadka i ojca, też straci włosy.

- Genetyka ma ogromne znaczenie w tym przypadku, ale istnieje też epigenetyka i nasz tryb życia może przyspieszyć lub opóźnić procesy łysienia. Bycie bez włosów [...] to jest decyzja mężczyzny. W dzisiejszych czasach, w naszych klinikach mamy ogromne rozwiązania na to, żeby powstrzymać to łysienie, żeby je cofnąć - zaznaczyła trycholożka. Jak zapewniła, aż 90 proc. problemów związanych z łysieniem można rozwiązać. Dotyczy to również łysienia androgenowego.

- Tylko trzeba zacząć wcześnie, kiedy włosy są, kiedy zauważyliśmy pierwsze objawy łysienia, kiedy tylko zaczynają się przerzedzenia - wyjaśniła nasza gościni.

Jak nasi goście pogodzili się z utratą włosów? Czy był to dla nich problem? Dowiecie się tego z rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości