Dlaczego mężczyźni łysieją?
Badacze wykryli niemal 300 genów związanych z wypadaniem włosów u mężczyzn - tylko na chromosomie X. Tym samym oznacza to, że panowie łysienie dziedziczą po mamie.
- Zawsze myślałem, że to wina męska, a tutaj się okazuje, chyba zaraz zadzwonię do mamy i zapytam, dlaczego - powiedział ze śmiechem w Dzień Dobry TVN Akop Szostak, wykładowca akademicki.
- Może nie bezpośrednio po mamie, może po matczynych przodkach, że nie potrafię stwierdzić, bo moja wiedza na ten temat zatrzymuje się na dziadku. Dziadek miał świetną plerezę, wąsiska, wyglądał dobrze - opowiadał Waldemar Obłoza, aktor.
Łysienie androgenowe jest dziedziczne.
- Są takie informacje, że przekazuje się od mamy, że strony mamy, ale też nie możemy wykluczyć, że ze strony ojca. Tak naprawdę 50 na 50 szanse, ale w 100 proc. jest to dziedziczne schorzenie, które rozwija się od wieku dojrzewania i rozwija się bardzo wolno - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Anna Kuznetsova, trycholog.
Łysienie a geny. Jak duże mają znaczenie?
Trzeba podkreślić, że nie ma stuprocentowej pewności, że mężczyzna, który ma łysego dziadka i ojca, też straci włosy.
- Genetyka ma ogromne znaczenie w tym przypadku, ale istnieje też epigenetyka i nasz tryb życia może przyspieszyć lub opóźnić procesy łysienia. Bycie bez włosów [...] to jest decyzja mężczyzny. W dzisiejszych czasach, w naszych klinikach mamy ogromne rozwiązania na to, żeby powstrzymać to łysienie, żeby je cofnąć - zaznaczyła trycholożka. Jak zapewniła, aż 90 proc. problemów związanych z łysieniem można rozwiązać. Dotyczy to również łysienia androgenowego.
- Tylko trzeba zacząć wcześnie, kiedy włosy są, kiedy zauważyliśmy pierwsze objawy łysienia, kiedy tylko zaczynają się przerzedzenia - wyjaśniła nasza gościni.
Jak nasi goście pogodzili się z utratą włosów? Czy był to dla nich problem? Dowiecie się tego z rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Łysienie to choroba. "Mała rewolucja w leczeniu"
- Łysienie u kobiet. Jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć? "Pierwsza rzecz to jest diagnoza"
- Międzynarodowy Dzień Alopecji, czyli łysienia plackowatego. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News