Ma 12 lat i zmaga się łysieniem plackowatym. "Jest pewną siebie nastolatką"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Życie z alopecją
Życie z alopecją
Amy Schumer choruje na trichotillomanię
Amy Schumer choruje na trichotillomanię
Włosy, które dodają siły
Włosy, które dodają siły
Szybkie i skuteczne sposoby na ukrycie łysinki
Szybkie i skuteczne sposoby na ukrycie łysinki
Przyczyny łysienia u kobiet
Przyczyny łysienia u kobiet
Łysienie plackowate to przypadłość, z którą zmagają się nie tylko mężczyźni. Zdarza się, że dotyka kobiety, a także dzieci. Wie o tym doskonale 12-letnia Tamara Sikora. Jak dziewczynka radzi sobie z chorobą? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Alopecja - co to za choroba?

Tamara ma 12 lat i choruje na łysienie plackowate (alopecja). Dziewczynka tracąc włosy straciła też pewność siebie. W podróży do samoakceptacji pomogła jej bohaterka wymyślona przez mamę. - Pomysł na napisanie "Wiewióreczki Toli" pojawił się z miłości do Tamary, z tego, że starałam się m.in. tym środkiem pomóc jej w zbudowaniu poczucia własnej wartości - powiedziała Edyta Pawlak-Sikora, autorka książki, mama Tamary. - Tola ma łysy ogonek, ja mam łysą głowę. Tola, czasem mam wrażenie, jest też dzielna i to też pomaga innym, żeby się nie poddawali - dodała Tamara.

Problemy z wypadaniem włosów zaczęły się u Tamary w wieku 9 lat. - Jesienią, na przełomie października i listopada, pojawiły się przerzedzenia na jej główce - opowiedziała mam dziewczynki. - Myśleliśmy, że to przesilenie jesienne, ale później (włosy) mi odrosły i myśleliśmy, że to koniec - dodała Tamara. Stało się jednak inaczej. - Największym szokiem był drugi atak, który bardzo mocno odbił się na naszej psychice. Wtedy faktycznie dopiero zaczęliśmy rozumieć, czym jest łysienie plackowate, jak ta choroba wygląda - powiedział Jarosław Sikora, tata Tamary.

Jak książka pomaga oswoić się z chorobą?

Książkę, którą napisała mama Tamary, udało się wydać w nakładzie 4 tysięcy egzemplarzy. Znaczna część trafiła do przychodni, miejsc, które pomagają zmagać się z łysieniem plackowatym. - Zależało nam, żeby w tych miejscach, w których ludzie otrzymują tę przykrą wiadomość, że pewne rzeczy w życiu nie będą już wyglądały tak, jak do tej pory, ta książeczka była wsparciem - powiedział Jarosław Sikora.

Sama Tamara podkreśla, że ona już oswoiła się ze swoją chorobą. - Widzę siebie przed lustrem i po prostu taka jestem - dodała. - Jest pewną siebie nastolatką i ta choroba nie ma aż tak dużego wpływu na to, w jaki sposób żyje - wyznał tata dziewczynki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości