Dlaczego włosy wypadają?
Wiele osób uważa, że wypadanie włosów ma silny związek z wiekiem i łysienie dotyka przede wszystkim starszych mężczyzn. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Pomocy u dermatologów coraz częściej szukają młode osoby. Zdaniem specjalistów nawet u 1/4 mężczyzn około 20 roku życia włosy zaczynają się przerzedzać.
Najczęstszym rodzajem łysienia, które obserwuje się u panów jest tzw. łysienia androgenowego (inaczej łysienie typu męskiego). Charakteryzuje się ono cofaniem się linii włosów z przodu. Bardzo często włosy wypadają również z czubka głowy. Łysienie androgenowe - jak sama nazwa wskazuje - ma związek z nieprawidłowym działaniem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Szczególne znaczenie ma hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT). - Jedną z jego funkcji jest powodowanie wzrostu włosów w miarę dojrzewania organizmu. Ale DHT jest znacznie silniejszy niż testosteron i niektórzy ludzie wytwarzają go więcej niż inni – prawdopodobnie z powodu czynników genetycznych. Te wysokie poziomy DHT powodują miniaturyzację mieszków włosowych, powodując, że rosnące tam włosy stają się krótsze i cieńsze, a włosy wypadają szybciej, niż mogą rosnąć – aż do całkowitego zniknięcia mieszków włosowych, pozostawiając odkrytą skórę głowy - mówi w rozmowie z dailymail.co.uk dr Hayley Leeman, dermatolog-konsultant w Royal Free NHS Trust.
Co ma dieta do wypadania włosów?
Trzeba jednak podkreślić, że wypadanie włosów zależy nie tylko od genów, czy hormonów. Ogromne znaczenie ma także styl życia, a w szczególności dieta. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie pokazują, że spożywanie mocno przetworzonego jedzenia przyczynia się do wypadania włosów. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 1000 ankiet wypełnionych przez mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat. Uczestników badania pytano o nawyki żywieniowe (m.in. jak często sięgają po słodkie napoje) oraz o problemy z wypadaniem włosów. Zebrane dane pozwoliły badaczom postawić tezę, że nadmierne spożycie cukru wpływa na mieszki włosowe i zaburza ich zdolność naprawy i wzrostu. Natomiast badania przeprowadzone w Turcji pokazały, że osób z wysokim BMI oraz dużym obwodem talii, częściej rozwija się tzw. łysienie androgenowe.
W ocenie badaczy nie bez znaczenia są również używki, takie jakie papierosy. Obecne w nich toksyny sprzyjają nadmiernemu wypadaniu włosów i zaburzają porost nowych. Ważnym czynnikiem jest także stres i kortyzol, który się wtedy wydziela. Wysokie stężenie hormonu sprawia, że mieszki włosowe szybciej obumierają, włosy stają się cieńsze i słabiej rosną.
Przeszczep włosów. Czy to remedium na łysienie?
Niestety, medycyna nie zna leku, który mógłby powstrzymać łysienie. - Lekiem pierwszego rzutu jest zwykle minoksydyl w postaci płynu lub pianki, który codziennie nakłada się na skórę głowy. Wykazano, że minoksydyl spowalnia postęp wypadania włosów i powoduje ich odrost, co można zaobserwować po dwóch do czterech miesiącach. Czyni to poprzez zwiększenie przepływu krwi wokół pęcherzyka, zachęcając go do przejścia do etapu wzrostu – dodała dr Archana Rao, dermatolog pracująca w szpitalu Kingston Hospital NHS. Niestety trzeba go stosować przez cały czas, aby problem nie wrócił.
Innym lekiem jest finasteryd, który wpływa na konwersję testosteronu do DHT. Niestety - jak można przeczytać na stronie NHS - może mieć niekorzystny wpływ na jakość męskiego nasienia.
Coraz większa grupa mężczyzn, aby uporać się z nadmiernym wypadaniem włosów decyduje się na przeszczep włosów. Niestety tego rodzaju zabiegi bardzo często są drogie i wykonywane tylko w prywatnych placówkach. Dlatego wielu mężczyzn jedzie na zabieg do Turcji.
Mimo że przeszczepy cieszą się coraz większą popularnością, to nie u każdego łysiejącego pacjenta można go wykonać. Nie sprawdzi się on m.in. u osób łysieniem plackowatym, czyli stanem, w którym układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Dodatkowo niektórzy mężczyźni z dziedzicznym łysieniem typu męskiego nie będą mogli poddać się przeszczepowi, jeśli nie będą mieli wystarczającej liczby włosów z tyłu lub po bokach skóry głowy, z których można pobrać mieszki włosowe. - U niektórych pacjentów mieszki włosowe mogą wypadać w ciągu kilku tygodni, zanim zostaną zastąpione nowymi, co jest normalne. Pełne rezultaty można zobaczyć po sześciu do 12 miesiącach - powiedział Michael Mouzakis, konsultant chirurga plastycznego i chirurga rekonstrukcyjnego i estetycznego w prywatnej klinice na Harley Street w Londynie.
Specjalista w rozmowie z dailymail.co.uk podkreślił, że 30 proc. mężczyzn, u których wykonano przeszczep, po kilku latach trzeba go powtórzyć.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokazała na TikToku walkę córki z chorobą. Spotkał ją hejt. "Komentarze były tak straszne, że musiałam je wyłączyć"
- "Kiedyś wychodziłam z płaczem". ŁysOla oswaja temat łysienia plackowatego
- Rich girl look. Ta fryzura podbija media społecznościowe. Jak ją wykonać?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images