Nowy wirus dotarł do Europy. Amazońską gorączkę Oropouch zdiagnozowano u 19 osób

Specjalista w laboratorium
Nowy wirus dotarł do Europy. Amazońską gorączkę Oropouch zdiagnozowano u 19 osób
Źródło: yacobchuk/Getty Images
W Europie odnotowano pierwsze przypadki zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Jak przebiega choroba? Jakie są objawy i jak można się zarazić?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

W Europie odnotowano chorobę Oropouche. Co to za choroba?

W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia wirusem Oropouche. Pojawiły się w Hiszpanii (12), Włoszech (5) i Niemczech (2). Osoby zakażone wcześniej podróżowały na Kubę, a jedna z nich do Brazylii. Choroba, którą wywołuje wirus, nazywa się gorączką Oropuche i jest odzwierzęca.

- Do tej pory ogniska choroby OROV zgłoszono w kilku krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów; wystąpiły w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Peru, a ostatnio na Kubie. Od stycznia zgłoszono w tych obszarach ponad osiem tysięcy przypadków - podaje TVN Meteo.

Wirusa OROV, odpowiedzialnego za gorączkę Oropouche, przenoszą głównie meszki. Ich ugryzienie może doprowadzić do zakażenia. Również niektóre gatunki komarów są w stanie przenosić chorobę. Dotyczy to jednak krajów Ameryki Południowej i Północnej. W Europie choroba ta nie występuje.

Jak objawia się choroba Oropouche?

Głównym objawem choroby jest gorączka, której towarzyszą:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle mięśni i stawów.

Objawy mogą wystąpić po kontakcie z zakażonym zwierzęciem - meszką lub, rzadziej, komarem. Nie odnotowano bowiem przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Jak leczy się chorobę Oropuche?

Nie ma leków stosowanych do leczenia celowanego, a zatem stosuje się jedynie leczenie objawowe. Jednak rokowanie co do wyzdrowienia jest dobre, a przypadki śmiertelne po zarażeniu są rzadkie.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie, ważna jest więc profilaktyka zakażeń. Dotyczy ona zmniejszenia ryzyka ukąszeń w obszarach epidemii. W regionach zagrożonych należy stosować repelenty zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie produktu, ale także nosić koszule z długimi rękawami oraz spodnie z długimi nogawkami, ponadto zaleca się stosowanie moskitier nasączonych repelentem. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości