W Europie odnotowano pierwsze przypadki zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Jak przebiega choroba? Jakie są objawy i jak można się zarazić?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
W Europie odnotowano chorobę Oropouche. Co to za choroba?
W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia wirusem Oropouche. Pojawiły się w Hiszpanii (12), Włoszech (5) i Niemczech (2). Osoby zakażone wcześniej podróżowały na Kubę, a jedna z nich do Brazylii. Choroba, którą wywołuje wirus, nazywa się gorączką Oropuche i jest odzwierzęca.
- Do tej pory ogniska choroby OROV zgłoszono w kilku krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów; wystąpiły w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Peru, a ostatnio na Kubie. Od stycznia zgłoszono w tych obszarach ponad osiem tysięcy przypadków - podaje TVN Meteo.
Wirusa OROV, odpowiedzialnego za gorączkę Oropouche, przenoszą głównie meszki. Ich ugryzienie może doprowadzić do zakażenia. Również niektóre gatunki komarów są w stanie przenosić chorobę. Dotyczy to jednak krajów Ameryki Południowej i Północnej. W Europie choroba ta nie występuje.
Jak objawia się choroba Oropouche?
Głównym objawem choroby jest gorączka, której towarzyszą:
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- bóle mięśni i stawów.
Objawy mogą wystąpić po kontakcie z zakażonym zwierzęciem - meszką lub, rzadziej, komarem. Nie odnotowano bowiem przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.
Jak leczy się chorobę Oropuche?
Nie ma leków stosowanych do leczenia celowanego, a zatem stosuje się jedynie leczenie objawowe. Jednak rokowanie co do wyzdrowienia jest dobre, a przypadki śmiertelne po zarażeniu są rzadkie.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie, ważna jest więc profilaktyka zakażeń. Dotyczy ona zmniejszenia ryzyka ukąszeń w obszarach epidemii. W regionach zagrożonych należy stosować repelenty zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie produktu, ale także nosić koszule z długimi rękawami oraz spodnie z długimi nogawkami, ponadto zaleca się stosowanie moskitier nasączonych repelentem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zidentyfikowano nowy gatunek komara. Jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi
- Czy pozbędziemy się komarów? "To najbardziej zabójcze zwierzęta na Ziemi"
- Komar tygrysi w Polsce? Na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: yacobchuk/Getty Images