Przenoszą śmiertelną chorobę tropikalną. Komary tygrysie są już w 13 europejskich krajach. Jak się przed nimi chronić?

Komar tygrysi
Komary tygrysie są już 13 europejskich krajach. Jak się przed nimi chronić?
Źródło: frank600/GettyImages
Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach Unii Europejskiej. Wśród nich są niezwykle popularne destynacje wakacyjne, do których udaje się na urlop wielu Polaków. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się, co należy zrobić, by ochronić się przed ich ukąszeniem. Eksperci wydali rekomendacje.

Komary tygrysie w Europie - skąd się wzięły?

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), rozprzestrzenianiu się komara tygrysiego sprzyjają przede wszystkim zmiany klimatyczne. Choć gatunek ten występuje głównie w Azji, krajach Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach i Afryce, dowody na jego obecność zaobserwowano również w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Populację komara tygrysiego wykryto w 13 europejskich państwach, takich jak Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. To jednak nie wszystkie kraje, w których występują te owady. Pojedyncze osobniki zarejestrowano bowiem w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji.

Ukąszenie komara tygrysiego jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, gdyż przenosi on dengę. To choroba tropikalna, występująca przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej. Każdego roku prowadzi do około 25 tysięcy zgonów na całym świecie. Jak informuje ECDC, w okresie od maja 2023 roku do kwietnia 2024 roku przypadki tej choroby stwierdzono w trzech krajach Unii Europejskiej - Francji, Hiszpanii i Włoszech.

Jako że wiele z krajów, w których pojawiły się komary tygrysie, to bardzo popularne wśród Polaków kierunki wakacyjne, poniżej przedstawiamy porady dotyczące tego, jak chronić się przed ich ukąszeniami.

Jak ochronić się przed ukąszeniem komara tygrysiego?

By ochronić się przed ukąszeniem komara tygrysiego i zapobiec zarażeniu dengą, ECDC zaleca stosowanie środków odstraszających komary, które zawierają DEET, IR3535 czy ikarydynę. Preparaty mające w składzie te substancje wykazują bowiem wyższą skuteczność niż repelenty oparte na olejkach eterycznych. Wśród sposobów na uniknięcie kontaktu z komarem tygrysim instytucja wymienia też moskitiery czy zasłanianie większości ciała ubraniem.

Agencja ECDC rekomenduje także spanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż silne powiewy powietrza mogą zdezorientować owady i utrudnić im lądowanie. Instytucja zwraca również uwagę na konieczność ograniczenia rozrodu komarów tygrysich. W tym celu zaleca więc regularne usuwanie lub oczyszczanie otwartych pojemników ze stojącą wodą, takich jak doniczki, opony, dziury w drzewach i baseny skalne. Zdaniem ekspertów warto również dokładnie zakrywać zewnętrzne zbiorniki na wodę, na przykład studnie czy beczki.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości