ochrona

  ochrona

  Przebiśnieg to kwiat, który dzieci poznają najwcześniej, zwyczajowo wychodząc na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak kończącej się zimy. Zwiastunami wiosny są także m.in. krokusy czy żonkile, ale to właśnie białe kwiaty pojawiają się najwcześniej. Przebiśniegi przez wiele lat były pod całkowitą ochroną i choć teraz ich ochrona jest częściowa, warto zainteresować się samodzielną uprawą przebiśniegów, jeśli chcemy każdego roku cieszyć się tymi kwiatami.

  Wybierając się na plażę zabieramy to, co umili nam czas opalania. Do podstawowego ekwipunku plażowicza należą koc, ręcznik i kosmetyki do opalania, a nad Bałtykiem także parawan. Okazuje się, że wypoczynek nad wodą, zwłaszcza gdy jesteśmy z dziećmi, może ułatwić nietypowy gadżet. Zobacz, do czego przyda się prześcieradło z gumką.

  Sezon sprzyja wyjazdom na łono natury. Niestety miłośnicy wypoczynku nad jeziorem oraz na terenach zalesionych są narażeni na ukąszenia komarów, kleszczy i innych owadów. Jak się przed nimi uchronić? O to zapytaliśmy Ewę Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW. Natomiast prof. biologii Stanisław Czachorowski przekonywał, że owady wcale nie są takie złe.

  Wyniki badań Fundacji "Dajmy Dzieciom Siłę" są przerażające, aż 7 procent dzieci w Polsce doświadczyło fizycznego wykorzystania seksualnego przez dorosłych. Jak walczyć z pedofilią, na co zwrócić uwagę i co powinno niepokoić rodziców? O działaniach i trikach przestępców opowiedziały nam nadkomisarz Małgorzata oraz Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  Pandemia koronawirusa wciąż nie daje za wygraną. Jej nieodłącznym symbolem są maseczki. Musimy je nosić w trosce o zdrowie własne i innych osób, by ograniczyć liczbę zakażeń. Wydawać by się mogło, że w ciągu roku nauczyliśmy się, jak je zakładać prawidłowo, żeby były skuteczne. Jeden pokazany przez lekarkę trik wyjaśnia wszystko. Zobacz nagranie.

  O dopalaczach i zagrożeniu jaki ze sobą niosą rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem społecznym: "To jest typ substancji, której NIGDY NIE WOLNO WZIĄĆ! O ile przy marihuanie możemy jeszcze sobie dyskutować, to tutaj mamy do czynienia z czynnością, której nigdy w życiu nie wolno popełnić"! Dlaczego te środki są tak niebezpieczne? Jak rozpoznać, że dziecko jest pod ich wpływem i jak wówczas powinniśmy zareagować?

  W ciągu ostatnich kilku tygodni na bałtyckich plażach znaleziono już 9 martwych fok. Część z nich ewidentnie została zabita przez ludzi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma wykazać kto zabija bałtyckie foki. O sytuacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Janem Wilkanowskim z błękitnego patrolu WWF. Jak skutecznie chronić te zwierzęta?

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Tomasz Petryka - hodowca pszczół, który założył pasiekę m.in. na dachu Opery Narodowej. Jak buduje się taki ul i na czym polega hodowla pszczół?

  Marcin Kostrzyński przez wiele lat był myśliwym, postanowił jednak odłożyć broń i teraz do lasu chodzi z aparatem. Laureat "Pozytywki DDTVN" mieszka w leśniczówce i pomaga zwierzętom. Niedawno był naszym gościem. Opowiadał wówczas o wilku Mikołaju, którego uratował, mimo iż nie dawano mu szans. Panie Marcinie GRATULACJE i dziękujemy!

  W ciągu ostatnich 6 lat odnotowano prawie 2 tys. ataków na statki, 194 osoby zostały porwane, a 29 osób zabito. W ochronie statków u wybrzeży Somalii i w innych rejonach wysokiego ryzyka pływają świetnie wyszkoleni fachowcy. Są wśród nich Polacy. Kim są? Jak można zdobyć certyfikat MSO, czyli operatora ochrony morskiej? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska, która wzięła udział w specjalnym szkoleniu.

  To była zwykła wizyta w sklepie. Pani Aleksandra wstąpiła do niego, aby kupić m.in. feralne pierogi na wagę. W roztargnieniu źle je zaważyła. Nie umknęło to oczywiście czujnym oczom ochroniarzy. Kobieta została zatrzymana. Wezwano policję, która zawiozła kobietę na komisariat. Jak wygląda jej sytuacja w tym momencie? Z pełnomocnikiem kobiety Michałem Garusem spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak twierdzi, pani Aleksandra jest zbyt roztrzęsiona, by występować przed kamerami. Dlaczego została zatrzymana za tak błahe wykroczenie? Czy policjanci musieli zakuć ją w kajdanki? W studiu Dzień Dobry TVN o procedurach w takich sytuacjach powiedział dr Łukasz Chojniak.

  Wśród żeńskiej części internautów ekscytację wzbudziły niedawno zdjęcia, na których Kinga Duda biega w towarzystwie swojego przystojnego ochroniarza. Jak medialna popularność VIP-ów wpływa na pracę ludzi odpowiedzialnych za ich bezpieczeństwo? Czy w tej pracy ważne są jedynie kwalifikacje... czy również wygląd? O swojej pracy opowiedzieli nam: Dariusz Tomysek, instruktor Europejskiej Akademii Ochrony i Bartłomiej Pawłowski, ochroniarz gwiazd, który pracował m.in. z Edytą Górniak zespołem Feel oraz Michałem Wiśniewskim i Ich Troje.

  Czy w Polsce jest duże zapotrzebowanie na ochronę osobistą. Na czym polega ochrona VIP-ów i jakie predyspozycje musi posiadać dobry "Bodyguard"? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z założycielem European Security Academy w Polsce dr. Andrzejem Brylem i instruktorem ppłk. Krzysztofem Przepiórką.

  Do ochrony środowiska zachęcają gwiazdy na całym świecie. Także polskie gwiazdy angażują się w akcje mające na celu ochronę przyrody. Aleksandra Radwańska, serialowa Mańka z "Przepisu na życie", została ambasadorką akcji "Ekozakręceni". Co robią gwiazdy, by dbać o środowisko? Czego nauczyła się Ola Radwańska podczas warszatatów ekologicznych, ktore odbyły się niedawno na Mazurach?