Szczególnie wiosną i latem staramy się chronić przed kleszczami, ale trzeba robić to bezpiecznie. Szczególnie jeśli różne preparaty aplikujemy na skórę dzieci. Na co należy uważać i jakich substancji się wystrzegać?
Zachowaj ostrożność przy DEET
Kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczne choroby, takie, jak kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Zatem warto się przed nimi chronić. Najbardziej skuteczną substancją jest ta o nazwie DEET i jest ona składnikiem wielu środków przeciwdziałającym kleszczom. Jednak ma swoje minusy i powinniśmy zachować szczególną ostrożność szczególnie w przypadku dzieci.
DEET to N,N-dietylo-m-toluamid, ta substancja chemiczna odstrasza różne owady, w tym właśnie kleszcze. Ważne jest jej stężenie w danym preparacie, a dostępne są od 5 do 50 proc. Dana wartość oznacza długość działania. Jak informuje portal parenting.pl, "10 proc. DEET równy jest ochronie przez dwie godziny, a 30 proc. przez pięć godzin". Specjaliści polecają sięgać po te najniższe stężenia.
Komisja Europejska ocenia substancję jako bezpieczną, ale wskazuje, aby uważały na nią kobiety w ciąży i właśnie dzieci. Wśród nich odnotowano przypadki napadów padaczkowych. Co więcej, u niemowląt nie powinno się stosować w ogóle tego środka, a w Polsce rekomenduje się używać go dopiero po drugim roku życia.
Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej
Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała zbiór zasad, których należy się trzymać przy stosowaniu DEET.
- dzieci młodsze niż pół roku - nie zaleca się używać DEET,
- dzieci od sześciu miesięcy do dwóch lat - do 10 proc. DEET w wyjątkowych przypadkach i tylko raz dziennie,
- dzieci od dwóch do 12 lat - do 10 proc. DEET, maksymalnie trzy aplikacje dziennie, nie dłużej niż miesiąc
Naturalne środki, które odstraszają kleszcze
Często wykorzystywane są do ochrony środki zawierające olejek z eukaliptusa cytrynowego, który również nie jest niebezpieczny dla maluchów poniżej 3. roku życia. Dla dzieci bezpieczniejsze będą substancje takie, jak ikarydyna lub IR3535.
Wykorzystać można też olejki eteryczne z zastrzeżeniem, że mogą się okazać silnymi alergenami dla dzieci. Dla maluchów, które rodzice wożą jeszcze w wózkach, można zamontować specjalną moskitierę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niedźwiedzie wiedzą, jak chronić się przed kleszczami. Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?
- Myślała, że jej córka ma wysypkę. Prawda okazała się znacznie gorsza
- Zapomniałeś repelentu na komary i kleszcze? Wystarczy, że natrzesz się wrotyczem pospolitym
Autor: Daria Pacańska
Źródło: parenting.pl
Źródło zdjęcia głównego: triocean/Getty Images