Zdrowie

Zapomniałeś repelentu na komary i kleszcze? Wystarczy, że natrzesz się wrotyczem pospolitym

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TikTok
Wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Jest to roślina wykorzystywana do odganiania owadów, w tym komarów i kleszczy. Sprawdzi się idealnie, kiedy wybieramy się na spacer, a zapomnieliśmy repelentu na owady. 

Wrotycz pospolity - naturalny repelent na komary i kleszcze

Wrotycz używany jest jako roślina lecznicza. Zawiera on tujon, organiczny związek chemiczny pod postacią olejku eterycznego. W dużych stężeniach może być trujący i wywoływać niepokój ruchowy i dużą drażliwość, jednak podawany na skórę nie powinien dawać takich efektów.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Ponadto ma on działanie przeciwpasożytnicze i sprawdza się w odstraszaniu różnorodnych owadów, w tym komarów, kleszczy, ale również moli. Olejek eteryczny zawarty w roślinie wykorzystywany jest do tworzenia preparatów do zwalczania szkodników roślin. 

Jak używać wrotyczu pospolitego na kleszcze i komary

Wrotycz rośnie w wielu miejscach, nie jest wymagającą rośliną, zatem można go spotkać zarówno na łąkach, jak i na skraju lasów. Kluczowe są jego żółte kwiaty, zebrane w koszyczki. To w nich znajduje się najwięcej olejku eterycznego, który odstrasza owady. Zatem wystarczy zebrać jedną niewielką wiązkę i nasmarować nimi odsłonięte części ciała.

Z wrotyczu pospolitego można również zrobić bukiet, który ustawi się w domu, aby pozbyć się niechcianych owadów. Dobrym sposobem jest również zasadzenie go w ogródku lub w balkonowych doniczkach.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: NIKILAY GLUHOV/Getty Images

Pozostałe wiadomości