Ogród

Rośliny, które odstraszają kleszcze – jakie gatunki warto sadzić w ogrodzie?

Ogród

Aktualizacja:
Kleszcz na trawie
Moment RFSantiago Urquijo/Getty Images

Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne – ich ugryzienie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne. Jedną ze skutecznych metod ochrony przed ich inwazją w ogrodzie jest uprawa odpowiednich roślin, które odstraszają kleszcze. Zobacz, jakie gatunki warto zasadzić na działce.

W okresie wiosennym i letnim jednym z największych zagrożeń przebywania na świeżym powietrzu jest ukąszenie przez kleszcza. W przeciwieństwie do bólu i śladów, które pozostawiają po sobie owady, takie jak komary, pszczoły czy osy, kleszcze nie są tak łatwo zauważalne. Zdarza się, że są na tyle drobne, iż zauważamy je dopiero po kilku dniach, co może okazać się szczególnie niebezpieczne ze względów zdrowotnych. Żeby się przed nimi ochronić, nie wystarczy przestać przebywać w miejscach, w których ich populacje są zwiększone. Niestety, kleszcze coraz częściej pojawiają się nie tylko w lasach oraz zarośniętych łąkach, lecz także w przydomowych ogrodach. Pasożytują zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach, i mogą przenosić poważne choroby. Naturalną alternatywą dla codziennego stosowania sprejów i kremów przeciwko tym roztoczom, są rośliny odstraszające kleszcze. Jest wiele gatunków, które zniechęcą je do zadomowienia się w ogrodach. Zobacz, które z nich warto posadzić na swojej działce.

Jak działają rośliny odstraszające kleszcze?

Większość gatunków polecanych do naturalnego zmniejszania populacji kleszczy w przydomowym ogrodzie charakteryzuje się silnym zapachem, czyli zawartością nieprzyjemnych dla roztoczy związków chemicznych. Zdarza się, że dla ludzi są one praktycznie niewyczuwalne lub po prostu kojarzą się z tradycyjnym zapachem danego gatunku (dotyczy to zazwyczaj ziół). Wśród nich można znaleźć także rośliny odstraszające komary, osy oraz inne owady – nie tylko kleszcze. Zwierzęta starają się unikać miejsc, w których działa silnie drażniący je zapach, w związku z czym niechętnie przenoszą się z pobliskich lasów i łąk na działki.

Rośliny, które odstraszają kleszcze w ogrodzie, mogą być równie skuteczne co preparaty chemiczne, dostępne do kupienia w aptekach i sklepach. Większość produktów bazuje właśnie na wyciągach z tych roślin. Dlatego jeśli nie chcesz używać środków chemicznych, możesz zdecydować się na korzystanie z naturalnych metod, o wiele bezpieczniejszych, zwłaszcza w przypadku posiadania licznych alergii i uczuleń.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? 3 najpopularniejsze gatunki

Wśród najskuteczniejszych i najczęściej uprawianych roślin odstraszających kleszcze należy wyróżnić następujące gatunki:

  • Wrotycz pospolity. Choć według niektórych roślina uważana jest za typowy chwast ogrodowy, warto zastanowić się nad zastosowaniem jej na swojej działce. Główną właściwością jest odstraszanie i zwalczanie szkodników, w tym również kleszczy oraz różnych gatunków owadów. Charakteryzuje się silnym zapachem, który działa drażniąco na roztocza.
  • Kocimiętka Faassena. Ta roślina o niewielkim wzroście to nie tylko świetna ozdoba ogrodu i sposób na zwabienie kotów, które uwielbiają jej zapach. To również naturalna metoda na zmniejszenie liczebności kleszczy i owadów lubiących pasożytować na ludziach i zwierzętach domowych. Kocimiętka ma niezwykle intensywny zapach, całkowicie nieszkodliwy dla ssaków, z kolei dla roztoczy naprawdę nieznośny. Wszystko za sprawą olejku eterycznego znajdującego się w kwiatach rośliny – neptalaktonu.
  • Złocień dalmatyński. Skutecznie odstrasza kleszcze w ogrodzie dzięki zawartości substancji toksycznych dla insektów. Kontakt kleszczy i owadów z rośliną prowadzi do ich natychmiastowej śmierci.

Inne rośliny odstraszające kleszcze w ogrodzie

  • lawenda, o pięknych kwiatach i wyjątkowym zapachu, który działa drażniąco na owady;
  • czosnek niedźwiedzi, o licznych właściwościach zdrowotnych, pozwalający odstraszać kleszcze;
  • chrzan pospolity, będący nie tylko skuteczną rośliną odstraszającą, lecz także zabijającą kleszcze (wyciąg z korzeni rośliny jest dla roztoczy zabójczy);
  • surmia, czyli jedno z drzew wydzielających olejki eteryczne, które drażnią komary i kleszcze.

W ogrodzie warto mieć również zioła odstraszające kleszcze, które można wykorzystać także w kuchni. Należą do nich: tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn oraz melisa.

Zdarza się, że ludzie nieświadomie uprawiają w ogrodach kwiaty odstraszające kleszcze i owady. Zazwyczaj sadzą je jedynie ze względu na funkcje dekoracyjne, jednak ich zapach skutecznie wpływa również na zmniejszenie liczebności niechcianych gości na działce. Wśród nich należy wyróżnić: goździki, aksamitki oraz geranium.

Zobacz też:

Jerzyki - najlepszy środek na komary. Jak zachęcić je do osiedlenia się w okolicy?

Jak pozbyć się śladów po ukąszeniu komarów i innych owadów?

Jak skutecznie zwalczyć mole spożywcze i ubraniowe?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości