Nawet odrobina pozostawiona na noc może powodować stany zapalne. Jak poprawnie zmyć SPF?

GettyImages-980638362
Źródło: Dzień Dobry TVN
Data ważności kosmetyków – na co zwracać uwagę?
Data ważności kosmetyków – na co zwracać uwagę?
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Och­ro­na przed słoń­cem to obowiązkowy ele­men­t pie­lę­gna­cji skó­ry niezależnie od pory roku. Jednak po kremy z SPF znacznie częściej sięgamy latem. Nie każdy jednak wie, że pozostawione na noc, szczególnie w ciepłe dni, blokują pory i powodują powstawanie niedoskonałości. Jak więc dokładnie zmywać filtr, by całkowicie usunąć go z twarzy? Jest na to kilka patentów.

Krem z filtrem to obowiązkowy kosmetyk bardzo często rekomendowany przez dermatologów. Jednak niepoprawnie stosowany może też powodować zmiany skórne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20220128_Kremy_REP
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kremy z SPF – wakacyjny must have

Stosowanie kremów z filtrem powinno wejść nam w nawyk. Latem mocne słońce może zaszkodzić naszej skórze po ok. 20 minutach przebywania na świeżym powietrzu. Pierwsze objawy braku ochrony to zaczerwienienie, oparzenia słoneczne i podrażnienie. Długotrwałe konsekwencje są zdecydowanie gorsze. Promieniowanie UV przyczynia się bowiem do przed­wcze­sne­go sta­rze­nia się skó­ry oraz prze­bar­wień. W niektórych przypadkach może doprowadzić także do ra­ka skó­ry.

Zatem przed wyjściem z domu zarówno na twarz, jak i ciało nakładamy SPF. Produkt ten nie tylko pozwoli nam zadbać o zdrowie, ale i młodzieńczy wygląd.

Jak go wybierać? Na sklepowych półkach znajdziemy kremy o różnych wartościach faktora. Ten mówi o tym, ile razy dłużej skóra ciała i twarzy może być wystawiona na działanie słońca bez oparzeń. Zgodnie z tą zasadą, krem z filtrem SPF 15 wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji na słońce piętnaście razy, kosmetyk o faktorze SPF 50 – pięćdziesiąt razy.

Ważne jednak, by krem systematycznie nakładać co 3 godziny. W przeciwnym wypadku traci swoje właściwości ochronne.

SPF – jak skutecznie go zmyć?

Po całym dniu dokładania kilku warstw kremu warto pamiętać, by wieczorem zmyć go z twarzy. Dlaczego? Dobry krem z filtrem działa podobnie jak makijaż wodoodporny, zatem nie jest łatwo całkowicie pozbyć się go ze skóry. Co istotne, pozostawiony na noc zatyka pory. Wówczas możemy zaobserwować pogorszenie się stanu skóry, zaskórniki czy stany zapalne.

Pozbywanie się SPF wymaga jednak świadomej pielęgnacji. Jak się okazuje, filtry ze względu na skład są odporne na zmywanie preparatami, które powstały na bazie wody. Oznacza to, że samym płynem micelarnym, żelem do mycia twarzy, czy mleczkiem do demakijażu nie pozbędziemy się całkowicie produktu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się tłusty płyn dwufazowy i waciki kosmetyczne.

Jak robić to krok po kroku?

Po pierwsze makijaż razem z filtrem zmyj olejkiem do de­ma­ki­ja­żu. Produkt ten sku­tecz­ne roz­puści filtr SPF. Wystarczy, że nałożysz jego niewielką ilość na suchą twarz i okrężnymi ruchami przez około minutę będziesz masować skórę. Opcja druga - przetrzyj twarz wacikiem kosmetycznym nasączonym płynem dwufazowym do demakijażu.

Krok drugi to oczyszczanie twarzy żelem lub pianką do twarzy. Co ważne, nie zmywaj produktu gorącą wodą, gdyż podrażni skórę. Wystarczy, że będzie ona letnia.

Kolejny krok to wycieranie twarzy miękkim ręcznikiem lub lepiej – jednorazowymi ściereczkami do demakijażu, które pozwolą pozbyć się resztek SPF.

Gdy skóra jest już czysta, czas na tonizację. Zastosuj tonik, który przywróci naturalne pH skóry. Nasz tip – warto, aby nie miał on w składzie alkoholu. Na sam koniec nawilżenie. Krem nawilżający zregeneruje skórę i będzie działać kojąco przez całą noc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie