Materiał promocyjny

"W przeciągu ostatnich 10 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła o 70%". Jak ochronić skórę?

Jak uchronić się przed czerniakiem?
Europejski dzień walki z czerniakiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, który skłania nas do tego, by przypomnieć sobie o profilaktyce zapobiegającej wystąpieniu tego nowotworu skóry. Dr n. med. Izabela Załęska wyliczyła w Dzień Dobry TVN, jaką ilość kremu z filtrem powinniśmy nakładać na ciało, by ustrzec się przed chorobą.

Czerniak zbiera żniwo

Polacy, ze względu na jasną karnację o tzw. fototypie I lub II, są szczególnie narażeni na wystąpienie czerniaka, czyli złośliwego i dynamicznie rosnącego nowotworu skóry. Statystyki można uznać za zatrważające.

- W przeciągu ostatnich 10 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła o 70%. To jest bardzo dużo. Tylko w zeszłym roku 1785 osób w Polsce zachorowało na czerniaka, więc powinniśmy trochę świadomiej o tym myśleć i chronić siebie, dzieci - przestrzega w Dzień Dobry TVN ekspertka drogerii Super-Pharm dr n. med. Izabela Załęska.

Kosmetolożka zaznacza, że kluczowym elementem profilaktyki jest zapewnienie ochrony przeciwsłonecznej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może bowiem prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak oparzenia, przyspieszone starzenie się skóry oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka. Warto więc aplikować na ciało produkty kosmetyczne o pełnym spektrum ochrony przeciwsłonecznej, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA oraz VL (światło widzialne) i IR (podczerwone).

- Smarujemy całe ciało. Często zapominamy o posmarowaniu uszu, zapominamy o dokładnym posmarowaniu nosa, u mężczyzn przy procesach łysienia zapominamy o posmarowaniu głowy - to są kluczowe elementy. (...) Szukajmy badanych klinicznie produktów - czegoś, co da nam pewność i stosujmy je regularnie, i w odpowiedniej ilości - rekomenduje ekspertka.

Dr Izabela Załęska pokazała produkty drogeryjne, które świetnie ochronią przed promieniowaniem, a jednocześnie skorygują niedoskonałości i są dopasowane do każdego rodzaju cery. Zobacz w naszym materiale wideo.

Kosmetyki z SPF - jaką ilość nakładać na twarz?

Jak pokazują ostatnie badania, nie mniej szkodliwe niż światło słoneczne jest światło niebieskie, które odpowiada za nasilenie stresu oksydacyjnego, przyczynia się do uszkodzeń DNA, przyspiesza starzenie się skóry i nasila powstawanie uporczywych przebarwień. Za trudność w wyeliminowaniu jego negatywnych konsekwencji można uznać fakt, że bywamy na owe światło narażeni przez cały rok.

Podczas urlopu natomiast należy zadbać o dobór odpowiedniego kremu do opalania z filtrem o rekomendowanej wartości SPF50+. Wspomniany produkt trzeba ponownie aplikować co 2-3 godziny.

- Warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Firmy produkują świetne produkty, ale mamy badaną odpowiednią ilość produktu na centymetr kwadratowy naszego ciała, czyli 2 miligramy na centymetr kwadratowy naszego ciała. Jak sobie przeliczymy, to przy jednej aplikacji mamy około 1,1 g na średniej wielkości twarz, czyli jeżeli jeszcze reaplikujemy ten krem co 2-3 godziny, co jest konieczne, to tak naprawdę [zużywamy - przyp. red.] 4-4,5 g [produktu - przyp. red.] dziennie. Tym samym taki produkt będzie nam starczał na kilkanaście dni. Nie powinniśmy wrócić z nim z urlopu z pełną butelką - zaznacza dr n. med. Izabela Załęska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy