Kazimierz Funk to imię i nazwisko, które nie jest powszechnie zdane. A szkoda, bo Funk był jednym z najwybitniejszych polskich naukowców. To dzięki niemu poznaliśmy witaminy i ich rolę w organizmie człowieka. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym badaczu?
Kim był Kazimierz Funk?
Kazimierz Funk to światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy był nominowany do nagrody Nobla. W tym roku obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin. Badacz urodził się w Warszawie, jego ojcem był znany dermatolog. Funk - ze względu na wadę stawu biodrowego - jeszcze jako dziecko musiał wyjechać na leczenie do Niemiec. Tam nauczył się języka niemieckiego, a to otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery.
Naukowiec w wieku zaledwie 20 lat zdobył stopień doktora. Wsławił się badaniami nad chorobą beri-beri, która szalała wówczas w Azji. Przyczyną schorzenia jest niedobór witaminy B1, którą Kazimierz Funk odkrył i wyodrębnił z otrąb ryżowych. - Okazało się, kiedy Funk odkrył witaminy, że zdrowie człowieka nie zależy tylko od tego, czy ma jakąś infekcję albo jakieś toksyny w sobie, jak do tej pory było głoszone [...], ale że zdrowa dieta może spowodować, że człowiek będzie zdrowy - tłumaczył dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Kariera Kazimierza Funka
Przez kilka lat Kazimierz Funk pracował w Państwowym Zakładzie Higieny. Trafił tam jako stypendysta Fundacji Rockefellera. - Amerykański milioner, który założył fundację charytatywną, mającą na celu krzewienie zdrowia publicznego - powiedział dr Jacek Postupolski, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-BIP.
W Państwowym Zakładzie Higieny Funk pracował nad metodami leczenia cukrzycy typu 1. - My już o tym nie pamiętamy, ale cukrzyca typu 1 była chorobą śmiertelną i Funk uznał, że jego praca może być również okazją do stworzenia pewnego rodzaju korzystnej sytuacji biznesowej, czyli, że będziemy produkować preparat - insulina. Ta insulina zaczyna być wprowadzana do szpitali w Polsce i zaczyna ratować życie - dodał.
Po wyjeździe z Polski pojechał do Paryża, gdzie założył firmę, która produkowała preparaty witaminowe. Po wybuchu drugiej wojny światowej wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał aż do śmierci.
Czym się tam zajmował? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badanie znamion. Dlaczego trzeba to robić regularnie?
- 80% z nas może zetknąć się z tym wirusem. Wywołuje nie tylko raka szyjki macicy. "Jamy ustnej, gardła, języka"
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki, Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN