Dlaczego komary bzyczą?
Charakterystyczne bzyczenie komarów powstaje w wyniku poruszania ich skrzydłami. Zatem jeśli słyszymy ten dźwięk, to znaczy, że owad się przemieszcza. Wszystko ze względu na bardzo szybkie kurczenie się bardzo małych mięśni, które wprawiają w ruch maleńkie skrzydełka.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Tajemnice bzyczenia komarów
Mało kto jednak wie, że samce i samice bzyczą inaczej. Panowie około 600 razy na sekundę, a panie nieco wolniej, bo 400 razy na sekundę. W efekcie brzmienie ich bzyczenia różni się od siebie. Jednak, co ciekawe, kiedy dochodzi do romantycznego spotkania tych dwojga, ich dźwięki zaczynają się do siebie dostrajać. W efekcie powstaje jeden harmonijny dźwięk. Jest to rytuał poprzedzający kopulację.
Dźwiękowe pułapki na komary
Komary są jednymi z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na planecie. Są nie tylko uciążliwe, ale dosłownie mordercze. To ze względu na ich zdolność do przenoszenia różnych chorób. Naukowcy dwoją się i troją, aby znaleźć skuteczny sposób na odstraszanie tych nieproszonych gości.
W związku z tym naukowcy z Włoch próbowali opracować pułapkę dźwiękową na samce komarów. Emitowały one odpowiednie dźwięki, które miały zachęcić samców, jednak jak podsumowali badacze, najprawdopodobniej najbardziej kuszący dla komarów był czarny kolor pułapki, a nie emitowane "samicze" dźwięki. Mimo to badacze nie poddają się w swoich działaniach, w końcu unieszkodliwienie tych owadów.
Zobacz także:
- Przypomina komara, ale nim nie jest. To pożyteczny owad, którego nie wolno zabijać
- Komary – owady, które decydują o losach ludzkości. "Gdyby nie one, historia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej"
- Zidentyfikowano nowy gatunek komara. Jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi
Autor: Teofila Siewko
Źródło: instagram.com/emce.kwadrat/researchgate.com/mosquitonix.com
Źródło zdjęcia głównego: rias pratiwi / 500px/Getty Images