Najbardziej irytujący dźwięk latem? Poznajcie tajemnice bzyczenia komarów

Komar na palcu
Najbardziej irytujący dźwięk latem? Poznajcie tajemnice bzyczenia komarów
Źródło: rias pratiwi / 500px/Getty Images
Przed nami sezon na komary. Uciążliwe są nie tylko ich ugryzienia, są również są nie lada utrapieniem ze względu na swoje bzyczenie. Dlaczego właściwie to robią? Czy wszystkie komary bzyczą?

Dlaczego komary bzyczą?

Charakterystyczne bzyczenie komarów powstaje w wyniku poruszania ich skrzydłami. Zatem jeśli słyszymy ten dźwięk, to znaczy, że owad się przemieszcza. Wszystko ze względu na bardzo szybkie kurczenie się bardzo małych mięśni, które wprawiają w ruch maleńkie skrzydełka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Tajemnice bzyczenia komarów

Mało kto jednak wie, że samce i samice bzyczą inaczej. Panowie około 600 razy na sekundę, a panie nieco wolniej, bo 400 razy na sekundę. W efekcie brzmienie ich bzyczenia różni się od siebie. Jednak, co ciekawe, kiedy dochodzi do romantycznego spotkania tych dwojga, ich dźwięki zaczynają się do siebie dostrajać. W efekcie powstaje jeden harmonijny dźwięk. Jest to rytuał poprzedzający kopulację.

Dźwiękowe pułapki na komary

Komary są jednymi z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na planecie. Są nie tylko uciążliwe, ale dosłownie mordercze. To ze względu na ich zdolność do przenoszenia różnych chorób. Naukowcy dwoją się i troją, aby znaleźć skuteczny sposób na odstraszanie tych nieproszonych gości.

W związku z tym naukowcy z Włoch próbowali opracować pułapkę dźwiękową na samce komarów. Emitowały one odpowiednie dźwięki, które miały zachęcić samców, jednak jak podsumowali badacze, najprawdopodobniej najbardziej kuszący dla komarów był czarny kolor pułapki, a nie emitowane "samicze" dźwięki. Mimo to badacze nie poddają się w swoich działaniach, w końcu unieszkodliwienie tych owadów.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: instagram.com/emce.kwadrat/researchgate.com/mosquitonix.com

Źródło zdjęcia głównego: rias pratiwi / 500px/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana