Po ukąszeniu pospolitego owada jego kończyna przypomina nogę słonia

Mężczyzna z nogą słonia po ugryzieniu komara 
Mężczyzna z nogą słonia 
Źródło: Shannon Fagan/GettyImages
Jose Raimundo Silva nie spodziewał się, że ukąszenie pospolitego owada na zawsze może zmienić jego życie. Niepozorny insekt i brak odpowiedniej pomocy lekarskiej sprawiły, że noga mężczyzny zaczęła przypominać kończynę słonia.

Niebezpieczne ugryzienie komara

W uroczym mieście Sao Luis w Brazylii mieszka Jose Raimundo Silva. Kiedyś był fizjoterapeutą i pracował z najbardziej utytułowanymi sportowcami. Niestety kilkanaście lat temu jego życie zmieniło się o 180 stopni. W czasie trasy drużyny futbolowej przez Amazonię, ponad 3 tysiące kilometrów od domu, pozornie niewinny incydent zrujnował wszystkie plany Jose.

- Chodziliśmy nad piękną rzekę, kiedy pływałem, ugryzł mnie komar - powiedział.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Przez kilka pierwszych tygodni po ukąszeniu Jose miał objawy grypy. Przebadano go w szpitalu, ale nie na obecność rzadkich chorób tropikalnych. Nikt nie wiedział, że w jego krwioobiegu rozwijają się larwy. Komar nosił groźnego pasożyta, a mężczyzna zaraził się filariozą limfatyczną.

Jose zaczął się martwić, kiedy na skórze znalazł czerwone plamy. Mimo badań lekarze odesłali go do domu z antybiotykami. Dziś noga Jose jest potwornie spuchnięta. Sprawia mu wielki ból i czyni z niego inwalidę.

Mężczyzna z nogą słonia

Lekarze z lokalnego szpitala przyznają po latach, że choroba, jaka dotknęła mężczyznę, jest trudna do leczenia we wczesnym stadium. Specjaliści od medycyny tropikalnej twierdzą jednak inaczej. Bez leczenia po latach larwy zmieniły się w nicienie, uszkadzając węzły chłonne, blokując krwioobieg i powodując nagromadzenie płynów w nodze Jose. Mężczyzna nabawił się słoniowacizny. Gdyby Jose od początku był leczony właściwie, pigułki załatwiłyby sprawę.

- Noga puchła, a skóra zaczęła pękać. Przypominała rybią łuskę – powiedział mężczyzna.

Po latach jedynym ratunkiem jest szpital medycyny tropikalnej. Tam lekarze zahamują rozwój pasożytów oraz przeprowadzą operację, która pozwoli Jose wrócić do normalnego funkcjonowania.  

W programie "Nie do uwierzenia!" zostały opisane także inne historie osób, które walczyły z różnymi problemami. Jesteście ciekawi? Więcej znajdziecie na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Shannon Fagan/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości