Często niewidoczne na pierwszy rzut oka, mogą przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Komary uprzykrzają życie już od wiosny, ale nie tylko ich bzyczenie i bolesne ukąszenia są powodem do zmartwień.
Na czym polega denga? Jakie są jej objawy, jak ją leczyć i zapobiegać?
Jose Raimundo Silva nie spodziewał się, że ukąszenie pospolitego owada na zawsze może zmienić jego życie. Niepozorny insekt i brak odpowiedniej pomocy lekarskiej sprawiły, że noga mężczyzny zaczęła przypominać kończynę słonia.
Dochodzenie lekarskie potwierdziło, że w jej mózgu wytworzyły się zatory spowodowane infekcją.
Komary często mylone są z Koziułką Warzywną, która w przeciwieństwie do podobnych wizualnie insektów jest pożyteczna i niegroźna. Co więcej, żyje zaledwie 8 dni.
Sezon sprzyja wyjazdom na łono natury. Niestety miłośnicy wypoczynku nad jeziorem oraz na terenach zalesionych są narażeni na ukąszenia komarów, kleszczy i innych owadów. Jak się przed nimi uchronić? O to zapytaliśmy Ewę Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW. Natomiast prof. biologii Stanisław Czachorowski przekonywał, że owady wcale nie są takie złe.
Timothy C. Winegard jest autorem książki "Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie", w której opisuje niezwykły wpływ owada na losy ludzkości. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o potężnej sile małego stworzenia.
Naukowcy z Florydy dowiedli, że komary chętniej atakują ludzi z grupą krwi 0 niż A. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz, która zdradziła, że komary lubią zapach ludzkiego potu i ciemne ubrania. Co jeszcze? Czego z kolei komary nie znoszą? I jak się przed nimi ustrzec?