Komary – owady, które decydują o losach ludzkości. "Gdyby nie one, historia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej"

''Gdyby nie komary, świat wyglądałby zupełnie inaczej'', rozmawiał: Marcin Sawicki.

Timothy C. Winegard jest autorem książki "Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie", w której opisuje niezwykły wpływ owada na losy ludzkości. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o potężnej sile małego stworzenia.

Wpływ komarów na współczesny świat

Jak się okazuje, to nie sam człowiek pisze historię świata. Najpotężniejszą siłą, decydującą o losach ludzi, przebiegach wojen, układach granic tworzą właśnie komary.

Komary od zawsze wpływały na losy świata, nawet w erze dinozaurów. To niesamowite, że historia, którą znamy, a przynajmniej tak nam się wydaje, mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie te malutkie stworzenia

- powiedział Timothy C. Winegard , pisarz i wykładowca historii na Uniwersytecie w Mesa, Kolorado.

Autor książki opisuje choroby przenoszone przez te owady wśród największych zdobywców, królów i generałów. Winegard wymienia Aleksandra Wielkiego czy Czyngis-chana i przyznaje, że komary były skuteczniejsze, niż wymienieni przywódcy.

W każdej wojnie około 65 proc. ofiar ginie przez choroby. W dużej liczbie wojen w historii, choroby, które w znaczny sposób wpłynęły na jej wynik to głównie malaria i żółta febra

- powiedział historyk.

Komary i historia Ameryki

Krwiożercze owady miały wpływ na losy wielu państw, np. Starożytna Grecja została uratowana właśnie przez te owady, które zdziesiątkowały perską armię. Autor stawia tezy i zadaje pytanie „co by było, gdyby…”.

Świat byłby kompletnie nierozpoznawalny bez wpływu komarów, które kształtowały naszą historię. Przykładem jest historia amerykańskiej rewolucji. Generał Cornwallis poddał Yorktown z powodu malarii, a nie dlatego, że generał de La Fayette czy Waszyngton, Amerykanie, czy Francuzi cokolwiek zrobili

- powiedział, a tym samym potwierdził, że komar uratował amerykańską rewolucję.

Widliszek komarzyca, która przenosi malarię, może być uznana za matkę Ameryki

- dodał.

Komary miały też wpływ na wiele aspektów naszego obecnego życia, tego, co towarzyszy nam każdego dnia. W pośredni sposób przyczyniły się np. do odkrycia kawy. Te owady miały też niechlubny udział w rozwoju niewolnictwa. W jaki sposób do tego doprowadziły? Posłuchajcie rozmowy Marcina Sawickiego z autorem książki.

Zobacz też:

„Komar jest również dziełem sztuki”. Jerzy Kryszak w nietypowej roli. Zobaczcie jego zdjęcia

Urodził się w domu, który stał się muzeum: „Wszyscy tutaj mieszkaliśmy tak jakoś swobodnie”

Komar - śmiertelny wróg człowieka

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

podziel się:

Pozostałe wiadomości