Turyści zauważyli skupiska tysięcy larw w Tatrach. Przypominają pełzającego węża

Skupiska larw w Tatrach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Uczniowie zbadali larwy, które jedzą plastik
Uczniowie zbadali larwy, które jedzą plastik
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Pogoda sprzyja, więc nie brakuje turystów, którzy coraz chętniej przemierzają górskie szlaki. Do sieci trafiły zdjęcia z jednej z takich wypraw, na którym ukazano tysiące pełzających larw. Ich formacja przypomina pełzającego węża. Z czym mamy do czynienia?

Skupisko larw w Tatrach

To nie pierwszy raz, kiedy wraz ze startem sezonu letniego, sieć obiegają zdjęcia zaskakujących zjawisk przyrodniczych z Tatr. Ogrom larw zbity w grupkę zaskoczył turystów, przemierzających tatrzańskie szlaki. Robaki poruszały się między kamieniami niczym wąż. Autorka wpisu, która podzieliła się swoją obserwacją napisała, że larwy zostały zaobserwowane na Polanie Olczyskiej. Nietypowe zjawisko nosi nazwę pleń, zwana jest także robakiem hufcowym. Czym się charakteryzuje?

Pleń - co to jest?

Pleń jest zjawiskiem, które nie od dziś fascynuje przyrodników. Pierwsze wiadomości w Polsce o pojawieniu się larw formujących się skupisko przypominające zbitą masę, pochodzą z XVII wieku ze Śląska, ale obecnie można je również zaobserwować na terytoriach górzystych.

Pleń, zwany również robakiem hufcowym składa się z setek lub tysięcy niewielkich larw muchówki z gatunku ziemiórka pleniówka. Jego widok jest niezwykły - połączone i poruszające się w jednym kierunku osobniki przypominają węża. Beznogie larwy osiągają około 7 mm długości i wylęgają się po 4-12 dniach. Mają białe, ale przezroczyste ciało o szklistym połysku, z ciemną puszką głowową.

Zjawisko to od zawsze fascynuje ludzi. - W dawnych czasach uważano, że pleń pełznący w dół doliny jest zwiastunem szczęścia i urodzaju - można było przeczytać na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego. Górale zbierali pleń, suszyli, święcili, by następnie rozsypać go w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Antagain/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości