Jak bezpiecznie chodzić z dzieckiem po górach? "Nastawmy się raczej na spacer i spokojną wędrówkę"

Dzień Dobry TVN
Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.

O czym pamiętać wychodząc w góry?

Góry - bez względu na porę roku - przyciągają tłumy turystów. Niestety nie wszyscy miłośnicy górskich wypraw wiedzą, jak się do nich przygotować. Zdarza się, że na szlakach pojawiają się osoby w klapkach czy w butach na wysokim obcasie.

- Brakuje edukacji. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeśli w Zakopanem mamy 20 stopni, to na górze będzie tylko 10, do tego może być tam jeszcze śnieg - podkreślał w Dzień Dobry TVN Paweł Skawiński, taternik, przewodnik tatrzański i były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Idąc w góry, często nie wiemy nie tylko, jak się ubrać, ale także, co robić np. podczas burzy. - Na szlaku na Halę Kondratową pokazuję turystom świerka, w który uderzył piorun. Pod tym drzewem zginął człowiek. Zamiast się skulić i przeczekać burzę, w obawie przed deszczem oparł się drzewo, w które po chwili uderzył piorun - mówił przewodnik.

Jak zachęcić dzieci do chodzenia po górach?

W ocenie przewodnika, jeśli chcemy zabrać dziecko w góry, musimy pamiętać o tym, aby plan wycieczki przygotować pod dziecko, a nie pod siebie. - Nastawmy się raczej na spacer i spokojną wędrówkę, obserwację przyrody. Jeśli jesteśmy np. nad potokiem, pozwólmy dziecku wrzucić kamyczek do wody - radził gość Dzień Dobry TVN.

Idąc w góry - czy to sami czy z dzieckiem- musimy mieć w plecaku softshell na wypadek, gdyby pogoda się nagle zmieniła. W górach przydadzą się także czapka, rękawiczki oraz telefon komórkowy. - Dzięki niemu, w razie wypadku, można zadzwonić i wezwać pomoc - zaznaczyła wnuczka Pawła Skawińskiego.

Należy zadbać o odpowiednie obuwie, warto także założyć dłuższą skarpetkę. - Noga musi być chroniona nie tylko do poziomu kostki, ale także wyżej. Dzięki temu możemy uniknąć zranienia o korzeń czy kamień - tłumaczył taternik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Cesarka na życzenie? "Wskazania do cięcia cesarskiego są ściśle określone w wytycznych. Nie szukajmy ich na siłę"

Magda Femme pokazała córkę. Nel bardzo wyrosła. "Jesteś do mnie podobna, tylko tego nie widzisz"

Jak "Big Brother" zmienił polską telewizję? Andrzej Sołtysik: "Moja żona pisała o tym pracę magisterską"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz