Jak schłodzić dziecko w upalny dzień? Skorzystaj z porad pediatry

małe dziecko
Jak bezpiecznie schłodzić małe dziecko?
Źródło: Westend61/Getty Images
Wysokie temperatury dokuczają nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Jak schłodzić malucha, kiedy z nieba leje się żar? Czy korzystanie z klimatyzacji i wiatraków to dobry pomysł? Redaktorka serwisu dziendobrytvn.pl Katarzyna Oleksik rozmawiała o tym z dr Joanną Puskarz-Gąsowską, pediatrą ze Szpitala Karowa.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Upał i beton w 2040 roku mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie
Upały i beton nas zabiją?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co można zrobić, by dziecko lepiej zniosło upalne dni?

Jak schładzać dziecko w upalne dni?

Bardzo wysokie temperatury stanowią zagrożenie m.in. dla dzieci. Te bardzo małe, niemowlęta, gdy słupki rtęci na termometrach wskazują więcej niż 30 stopni, w ogóle nie powinny wychodzić z domu. Rodzice, którzy mimo wszystko chcą zabrać pociechę na spacer, muszą pamiętać, aby nie robić tego między godziną 11.00 a 16.00, gdy słońce najmocniej operuje.

– Najlepiej zrobimy, jeśli wyjdziemy z dzieckiem wcześnie rano lub wieczorem. Gdy wybieramy pierwszą opcję – trzymajmy się zacienionych miejsc. Wystawienie malucha na działanie promieni słonecznych może spowodować nie tylko przegrzanie, ale także poparzenie skóry. W przypadku małych dzieci dochodzi do niego niemal natychmiast – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.

Jeśli wychodzimy z dzieckiem na spacer w ciepły dzień, trzeba pamiętać o nakryciu głowy oraz o zastosowaniu kremu z filtrem. Nie można jednak sięgnąć po zwykły preparat, najlepsze i najbezpieczniejsze dla skóry małego dziecka będą kremy z filtrami mineralnymi. Co do wysokości samego filtra – rodzić powinien wybrać najwyższy, czyli przynajmniej SPF 50.

Ważne jest także to, aby nie ubierać dziecka za ciepło i na pewno w przewiewne ubranka z naturalnych materiałów. Jeśli nam jest gorąco, to maluchowi tak samo. Co więcej, jeśli to możliwe, maluszek może mieć na sobie jedynie pieluszkę.

Klimatyzacja a małe dziecko. Czy można jej używać?

Upalne dni pozwala przetrwać klimatyzacja. Wbrew pozorom można z niej korzystać, jeśli w domu jest małe dziecko. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

– Po pierwsze musi być odpowiednio często odgrzybiana i czyszczona. Po drugie nie można jej rozkręcać zbyt mocno. Różnica temperatur między tą na zewnątrz a tą w pomieszczeniu powinna wynosić zaledwie 3-4 stopnie – tłumaczyła specjalistka.

Jeśli ta dysproporcja będzie większa, dziecko może łatwiej się przeziębić. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wiatrak. Nie tłoczy on zimnego powietrza, a jedynie schładza to, które już jest w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stawiać go zbyt blisko dziecka.

Jak często kąpać dziecko w gorące dni?

Dobrym pomysłem na schłodzenie dziecka będzie wsadzenie go do dmuchanego basenu czy wanienki wypełnionej letnią wodą. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku kilkumiesięcznych maluchów, które potrafią już same siedzieć. A co z kąpielami?

– Zalecenia mówią, aby kąpać małe dziecko 2-3 razy w tygodniu. Jednak, gdy temperatura dochodzi lub przekracza 30 stopni Celsjusza, można to robić codziennie, dzięki temu malec będzie mógł się schłodzić – wskazała pediatra.

Gdy kąpiel nie jest możliwa, warto przetrzeć skórę dziecka wilgotnym, delikatnym ręcznikiem.

Czym poić dziecko w upalne dni? 

Rodzice muszą pamiętać, że małe dzieci – podobnie jak dorośli – też mocniej się pocą i tracą więcej wody. Aby wyrównać straty, muszą odpowiednio dużo wypić. Maluchy, które są karmione mlekiem matki, już nic więcej nie potrzebują, wystarczy, że będą częściej przystawiane do piersi. Warto dodać, że takie dzieci do szóstego miesiąca życia powinny pić jedynie mleko matki.

Inaczej jest w przypadku dzieci, które otrzymują mleko modyfikowane. Im można im podawać wodę, jednak to powinna być jedynie woda, a nie soki i słodkie napoje.

Przegrzanie u dziecka – jak je rozpoznać?

Taki malec będzie rozdrażniony, płaczący, spocony, a jego skóra mocno się zaczerwieni. Aby pomóc dziecku – w pierwszej kolejności – trzeba je schłodzić. Można to zrobić, podstawiając je pod strumień letniej wody, należy również podać mu coś do picia. W ciągu 20-30 minut jego stan powinien się poprawić.

Jeśli jednak rodzić nie zareaguje w porę, maluch nie będzie chciał nic jeść ani pić, stanie się senny, apatyczny, trudno będzie złapać z nim kontakt lub straci przytomność – trzeba natychmiast udać się z im do szpitala.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości