Zmarła lekarka, która uratowała setki dzieci. "Ogromna strata dla nas wszystkich"

Lekarka walczyła o zdrowie dzieci wbrew systemowi
Lekarka walczyła o zdrowie dzieci wbrew systemowi
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Jolanta Wadowska-Król - wybitna lekarka, która zwróciła uwagę środowiska medycznego na ołowicę - nie żyje. Mała 83 lata. - To absolutnie przykład bohatera naszych czasów - napisał prezydent Katowic.

Jolanta Wadowska-Król nie żyje

Jolanta Wadowska-Król nie żyje. Specjalistka zmarła w niedzielę, 18 czerwca po długiej chorobie. Miała 83 lata. Informację o śmierci wybitnej lekarki za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Niezwykle smutna wiadomość dotarła do nas dzisiaj (18 czerwca - red.), zmarła Jolanta Wadowska-Król. W latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci mieszkających w naszym mieście i okolicy - czytamy w poście zamieszczonym przez polityka.

Prezydent Katowic nazwał zmarłą "bohaterem naszych czasów". Jego zdaniem lekarka to przykład "człowieka, który bez względu na przeciwności losu [...], położył wszystko na jedną szalę. Dlatego w 2017 roku dołączyła do grona Honorowych Obywateli Katowic. Śmierć Jolanty Wadowskiej-Król to ogromna strata dla nas wszystkich".

- Z głębokim żalem żegnamy śp. lek. Jolantę Wadowską-Król - pediatrę, dzięki której działaniom, zaangażowaniu i odwadze zorganizowano leczenie tysięcy dzieci zagrożonych zachorowaniem na ołowicę - napisał dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Jak dodał, Jolanta Wadowska-Król była nie tylko wspaniałym lekarzem i człowiekiem. - Wniosła do naszego środowiska lekarskiego wielkie wartości, takie jak wrażliwość społeczna i poczucie sprawiedliwości - podkreślił.

Jolanta Wadowska-Król - kariera

Jolanta Wadowska-Król przyszła na świat 27 czerwca w 1939 r. w Katowicach. Ukończyła Wydział Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 1968 roku zrobiła specjalizację z pediatrii. W latach 70. XX wieku dostrzegła szkodliwy wpływ ołowiu na dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Po opublikowaniu badań na ten temat, rozpoczęła batalię z PZPR. Ugrupowanie za wszelką cenę chciało zatuszować sprawę, na szczęście władzy nie udało się uciszyć lekarki.

Dzięki jej zaangażowaniu dzieci zagrożone ołowicą trafiły do sanatoriów w Istebnej i Rabce. Dodatkowo Miejska Rada Narodowa w Katowicach postanowiła rozebrać budynku znajdujące się pobliżu Huty Szopienice, a mieszkające tam rodzinny otrzymały nowe lokale.

W 2017 roku Jolanta Wadowska-Król została Honorowym Obywatelem Miasta Katowice. Natomiast w 2021 otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana