Zakłada 7-latce pieluchy na noc. "Niektóre dzieci potrzebują czasu"

Nocne moczenie u starszych dzieci - co jest przyczyną, jak wyeliminować problem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wychowywać dziecko w erze ekranów?
Jak wychowywać dziecko w erze ekranów?
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
Spokojny sen naszego maluszka
Spokojny sen naszego maluszka
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
W pętli szkolnej przemocy - napisy
W pętli szkolnej przemocy - napisy
Rodzice często stawiają sobie za cel możliwie najwcześniejsze odpieluchowanie swojej pociechy, ponieważ szybkie tempo nauki kontrolowania moczu ma świadczyć o prawidłowym rozwoju malucha. Istnieją jednak przypadki, w których z pampersów wciąż muszą korzystać dzieci w wieku szkolnym. Jak temu zaradzić? Do kiedy nietrzymanie moczu u dzieci jest uznawane za normalne? - Niektóre potrzebują czasu - wyjaśnia pediatra.

7-latka śpi w pieluszce

Pieluchy kojarzą nam się zwykle z maleńkimi dziećmi oraz z osobami obłożnie chorymi lub starszymi, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Okazuje się jednak, że dodatkowej ochrony przed przypadkowym zwilgotnieniem ubrań bądź pościeli mogą potrzebować także zdrowe na pierwszy rzut oka kilkulatki. Dowodem na to jest historia rodziców, którzy w serwisie Mumsnet.com opisali przypadek swojej córki.

Dziewczynka ma 7 lat i choć w ciągu dnia potrafi kontrolować proces oddawania moczu, podczas snu przejawia problemy z zapanowaniem nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. W obawie przed powstawaniem zabrudzeń zmartwiona mama zakłada jej na noc tzw. pampersa. Rodzicielka nie kryje zmartwienia tą sytuacją.

Nocne nietrzymanie moczu u starszych dzieci - co jest przyczyną, jak wyeliminować problem?

Według lekarzy moczenie nocne u dzieci to dość powszechne zjawisko. Kiedy nie powinno ono wzbudzać obaw?

- Na ogół do wieku około 5 lat nietrzymanie moczu w nocy jest uznawane za normalne. Dzieje się tak, ponieważ niektóre dzieci potrzebują czasu, aby ich układ moczowy dojrzał i nauczył się kontrolować oddawanie moczu podczas snu - czytamy w instagramowym wpisie pediatry i immunologa dr. hab. n. med. Wojciecha Feleszki.

Dr Karina Felberg, urolog dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wyjaśniała natomiast w Dzień Dobry TVN, że dojrzewanie objawiane umiejętnością kontrolowania pęcherza przebiega nieco szybciej u dziewczynek niż u chłopców. - Oczywiście anatomia układu moczowo-płciowego jest zupełnie inna, to też ma wpływ, ale główna przyczyna to dojrzewanie układu nerwowego, układu zwieraczowego i układu mięśniowego, który rządzi aktem mikcji - zaznaczyła lekarka.

Wśród powodów występowania nocnego moczenia u kilkulatków wymienia się najczęściej: problemy hormonalne, infekcje dróg moczowych oraz stres. - Często to, że dziecko jeszcze się moczy w nocy, zwłaszcza w późnym wieku przedszkolnym czy też nawet szkolnym, powoduje problemy emocjonalne, a nie jest ich przyczyną. Jeszcze dziecko nie dojrzało fizjologicznie do tego, żeby spać sucho i powoduje to różne trudności - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN psycholog Magdalena Komsta.

- W takich przypadkach zalecam skonsultowanie się z lekarzem pediatrą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zaproponować właściwe leczenie - rekomenduje na Instagramie dr Wojciech Feleszko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości