Zalecane jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Wskazówki te dotyczą także kobiet w czasie laktacji. Niestety niektóre z owoców mogą być szkodliwe dla malucha karmionego mlekiem matki, ponieważ ich składniki przenikają do pożywienia. Czy można jeść banany przy karmieniu piersią?
Banan to bardzo lubiany w naszym kraju owoc – jest pełen składników odżywczych, w dodatku słodki i bardzo pożywny. Stanowi idealną przekąskę dla młodych, zabieganych mam. Czy banany są zalecane podczas karmienia piersią? A może lepiej ich unikać?
Czy banany przy karmieniu piersią są dozwolone?
Wiele młodych matek zastanawia się, czy można jeść banany, karmiąc piersią. Jak wspomnieliśmy wcześniej, owoce stanowią bardzo ważny element diety. Spożywanie bananów jest zalecane w przypadku kobiet karmiących piersią. Nie istnieją ku temu przeciwwskazania, ponieważ żadne z przeprowadzonych badań nie dowiodło, że jedzenie tych owoców ma szkodliwy wpływ na dziecko. Banany są bardzo pożywne i bogate w składniki odżywcze (witaminy, minerały, a także błonnik), dlatego z pewnością dodadzą energii młodej mamie. Wraz z pokarmem przenikają one do organizmu niemowlaka. Warto wiedzieć, że owoce te mają właściwości alergizujące (zarówno w postaci surowej, jak i już po obróbce termicznej). Powinno się zrezygnować z ich spożywania, jeśli po zjedzeniu przez matkę banana zostanie zaobserwowana reakcja alergiczna u malucha. Najczęściej występujące objawy alergii to: pokrzywka, duszności, wymioty, biegunka i ból brzuszka. Nie należy także spożywać zbyt dużej ilości tych owoców, ponieważ mogą zawierać dość dużo środków chemicznych (stosowanych w dojrzewalniach i podczas transportu produktów). Powinno się kupować owoce z pewnego źródła, aby uniknąć zakażenia pasożytami lambliami. Ponadto banany są produktem, który wpływa na podniesienie się poziomu cukru w organizmie. Stanowi to dobrą pożywkę do rozwoju grzybów lub bakterii, które mogą wywołać spustoszenie w organizmie matki i dziecka.
Co ciekawe, zauważono, że im więcej owoców je kobieta ciężarna i karmiąca, tym większe prawdopodobieństwo, że maluch także będzie je lubił. Banany mogą być wprowadzane do diety od 5. miesiąca życia dziecka – najlepiej sprawdzą się surowe, pokrojone na mniejsze kawałki.
Banany w czasie karmienia piersią: właściwości
Jak wspominano wielokrotnie, banany w czasie karmienia piersią są korzystne dla matki i dziecka ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Można odnaleźć w nich witaminy A, C, E i K, a także te z grupy B (B1, B2, B3, B6). To jednak nie wszystko – banan zawiera bardzo dużo fosforu, magnezu, potasu i wapnia, czyli minerałów mających kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizm człowieka. Ta skarbnica wartości odżywczych pozwala na uregulowanie poziomu cukru w organizmie. Dzięki bananom możliwe jest poprawienie perystaltyki jelit oraz zwiększenie w nich ilości dobrych bakterii. Ponadto, owoce wpływają pozytywnie na układ nerwowy i zwiększają produkcję białych krwinek. Dzięki wysokiej zawartości żelaza, banany są wskazane w przypadku niedokrwistości. Zawarte w nich pektyny pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Owoc można także wykorzystać do leczenia biegunki. Wysoki poziom tryptofanu przekształcanego w serotoninę wpływa na to, że banany poprawiają nastrój i łagodzą stres. Zmniejszają też objawy PMS oraz pomagają przezwyciężyć stany smutku czy chandrę. Warto spożywać je, jeśli występuje baby blues, czyli stan przygnębienia u młodej matki, zagubionej w swoim życiu i przerażonej ilością obowiązków oraz odpowiedzialnością. Jeżeli zastanawiałaś się, czy można jeść banany podczas karmienia piersią, odpowiedź jest prosta – ze względu na ich świetne właściwości warto, ale z umiarem.
Inne owoce bezpieczne dla matek karmiących
Karmiąc piersią, można jeść banany. Istnieją jeszcze inne owoce w pełni bezpieczne i wręcz wskazane w diecie laktacyjnej. Zalicza się do nich: jabłka, gruszki, brzoskwinie oraz maliny, jeżyny, porzeczki i agrest. Karmiąca mama może jeść je na surowo albo w formie soków, kompotów, przetworów lub jako dodatek do deserów. Należy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie myć owoce przed zjedzeniem. Ze względu na silne właściwości alergizujące tych produktów, podczas karmienia piersią powinno się unikać czereśni, cytrusów, moreli, poziomek, truskawek oraz wiśni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mama ginekolog o karmieniu piersią w połogu. "Kolejny raz bym nie dała rady"
- Dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią. Czy powinno się unikać produktów alergizujących?
- Nieocenione zalety karmienia piersią. Może chronić dziecko przed śmiercią
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Andrey Zhuravlev/GettyImages