Ile kalorii spalane jest podczas karmienia piersią? Możesz się zdziwić

Karmienie piersią dziecka
Ile kalorii spala się podczas karmienia piersią? Możesz się mocno zdziwić
Źródło: GettyImages
Dodatkowe kilogramy to całkowicie normalna sprawa po ciąży. Zazwyczaj nie znikają one jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc niejedna kobieta zmaga się z nimi przez wiele miesięcy. Jest jednak sposób na to żeby szybciej je zrzucić. Według Dominiki Wojsz, która prowadzi bloga mamalekarz. pl, może w tym pomóc karmienie piersią, podczas którego spala się dużo kalorii. Ile dokładnie?

Jeśli po urodzeniu dziecka zadajesz sobie pytanie: "dlaczego nie chudnę?" i zastanawiasz się, jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów, porady opublikowane przez "Mamę Lekarz" są dla ciebie. Wynika z nich, że sposobem na szybsze schudnięcie po ciąży jest karmienie piersią. Dlaczego?

Karmienie piersią a spalanie kalorii

Autorka bloga jest lekarzem rodzinnym, mamą oraz, jak sama o sobie pisze, "pogromcą mitów na temat macierzyństwa". W jednym ze swoich wpisów postanowiła odpowiedzieć na pytania dręczące z pewnością niejedną świeżo upieczoną matkę. Były to przede wszystkim pytania dotyczące utraty nadprogramowych kilogramów po ciąży, a także roli, jaką w tym procesie odgrywa karmienie piersią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gwiazdy o macierzyństwie

DD_20220617_Samotnosc_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Według informacji podanych przez lekarkę, zapotrzebowanie energetyczne kobiety podczas laktacji wynosi 2200-2500 kcal. Noworodek, który początkowo je mało, mniej więcej 5 ml mleka mamy na posiłek, z czasem potrzebuje coraz więcej pokarmu. W ciągu miesiąca jego żołądek powiększa się 20-ktornie, w związku z czym musi on już jeść około 100 ml mleka.

Między 1 a 6 miesiącem życia dziecko spożywa łącznie 750 ml pokarmu na dobę. Mama Lekarz zwraca w swoim tekście uwagę na fakt, że skoro do wyprodukowania 100 ml mleka potrzebne jest 73 kcal, łatwo policzyć, iż deficyt kaloryczny u kobiety karmiącej piersią wynosi około 500 kcal.

Autorka informuje także, że mamy bliźniąt lub karmiące dwójkę dzieci w tym samym czasie, spalają dwa razy tyle kalorii.

Ile można schudnąć dzięki karmieniu piersią?

Blogerka zaznacza, że aby zrzucić 1 kg tłuszczu, należy spalić 10 000 kcal, w związku z czym odżywiająca się prawidłowo mama karmiąca powinna spalić kilogram w 20 dni. Jej zdaniem, im więcej się karmi, tym więcej można spalić kalorii. Zaleca więc wielokrotne przystawianie niemowlęcia do piersi. Taka postawa pomoże nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale jest też gwarantem sukcesu laktacyjnego oraz zdrowia dziecka.

Z tekstu możemy się też dowiedzieć, kiedy dokładnie jest najlepszy moment na walkę z wagą po ciąży. Otóż zdaniem autorki warto się za to zabrać 3 miesiące po porodzie, gdyż to właśnie wtedy apetyt młodej mamy się normuje.

- Nie ma co się dłużej ociągać, bo lepszy moment nie nadejdzie - pisze "Mama Lekarz".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: mamalekarz.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes