Jak schudnąć po ciąży? Dieta a karmienie piersią

Choć nadprogramowe kilogramy w czasie ciąży przychodzą łatwo, to pozbycie się ich jest już znacznie trudniejsze. Na problemy z wagą po porodzie skarży się wiele świeżo upieczonych mam. Szukają diety, która pomoże im się pozbyć niechcianych wałeczków. Najnowsze badania dowodzą, że dłuższe niż sześciomiesięczne karmienie piersią wiąże się z utratą kilogramów nawet na okres kilku lat. Czy karmiąc piersią faktycznie można schudnąć? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dwie ekspertki: Katarzynę Łodygowską, mamę dwóch córek oraz Agatę Aleksandrowicz, która jest dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią.

 Odchudzanie po ciąży wymaga czasu. O ile wcześniej organizm magazynował tkankę tłuszczową, to teraz będzie się jej pozbywał. Cały proces trwa około 6 miesięcy i wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą u kobiety w organizmie. Gdy stabilizacja hormonów nie wystarcza, świeżo upieczona mama powinna zmienić nawyki żywieniowe i rozpocząć niewielką aktywność fizyczną.

Jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią?

Odchudzanie po ciąży nieco komplikuje się w momencie, gdy mama karmi piersią. I choć karmienie uważa się za dobrego sprzymierzeńca w walce z ciążową nadwagą, to nie można zapominać, że kobieta potrzebuje w tym czasie odpowiedniej diety i suplementacji minerałów oraz witamin. Nie powinna więc intensywnie się odchudzać podczas karmienia, ani stosować środków odchudzających. Podczas jednego karmienia i tak spala około 200 kcal.

Katarzyna Łodygowska jest mamą dwóch dziewczynek. Starsza córeczka ma trzy lata, druga 9 miesięcy. Pierwszą córkę Pani Kasia karmiła 1,5 roku, drugą zaś karmi do tej pory i jak zaznacza póki co, nie zamierza przestać. Po pierwszej ciąży Pani Kasia zaczęła chudnąć dopiero po szczęściu miesiącach. Po drugiej w czasie trzech miesięcy wróciła do wagi sprzed pierwszej ciąży.

Badania pokazują ze mamy karmiące piersią maja nieco lepszy metabolizm i niższe ryzyko cukrzycy udaru czy problemów z krążeniem i chorób serca – im dłuższe karmienie, tym ryzyko jest niższe. Trzeba jednak pamiętać, że karmienie to nie jest sposób na zdrowie i długowieczność - jest to inwestycja która ma duży wpływ, ale żeby dobrze się sprawdziła istotne jest tez to co jemy przed i po ciąży i po czy uprawiamy sport, czy jemy dużo słodyczy, czy dbamy o prawidłowa suplementację. Karmienie to jeden z wielu czynników wspierających powrót do fajnej wagi.

- zaznaczyła Agata Aleksandrowicz.

Blogerka dodała również, że dieta mamy karmiącej powinna być prawidłowo zbilansowana i różnorodna. Zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o ok. 500 kcal wiec niewiele. Nie można stosować diet eliminacyjnych lub niedoborowych w czasie karmienia piersią.

Inną metodą, jak schudnąć po ciąży szybko, będzie wdrożenie ćwiczeń. Mama powinna je wykonywać z przyjemnością i przede wszystkim regularnie, dlatego dobrze jest je rozpocząć w momencie, gdy kobieta faktycznie jest na nie gotowa. Wśród podstawowych ćwiczeń powinny znaleźć się skłony, przysiady, przyklęki i marsze. Niektóre z nich można wykonywać wspólnie z kilkumiesięcznym niemowlakiem.

Jak stracić brzuch po porodzie?

Na pewno wiele mam zastanawia się jak schudnąć po ciąży i szybko odzyskać dawną wagę. Nie będzie to trudne, jeśli kobieta w ciąży przytyła niewiele, ponieważ organizm po porodzie jest nastawiony na utratę masy ciała. Podczas narodzin dziecka kobieta pozbywa się łożyska, które jest odpowiedzialne za rosnący apetyt. W związku z tym wyrównuje się poziom estrogenu i progesteronu, a metabolizm kobiety przyspiesza i zaczyna w szybkim tempie spalać kalorie. Dlatego u mam, które dbały o dietę w ciąży, dodatkowych kilogramów nie widać już po kilku miesiącach od porodu.

Problemy z utratą wagi mogą mieć te panie, których waga w okresie ciąży wzrosła o 20-30 kg. Zgubienie nadmiaru tylu kilogramów może się wiązać z wieloma ograniczeniami żywieniowymi, co nie jest łatwe, gdy noworodek potrzebuje ciągłej opieki i kobieta ma mało czasu dla siebie. Niestety nie ma cudownego rozwiązania, który podpowie, jak schudnąć po ciąży 20 kg.

Żeby stracić brzuch po porodzie, trzeba zmienić jadłospis i rozpocząć aktywność fizyczną. Nie musi to być od razu profesjonalny trening. Wystarczą częste i w miarę intensywne spacery z dzieckiem lub proste ćwiczenia, które mama może wykonywać w domu.

Jak schudnąć po ciąży i porodzie przez cesarskie cięcie?

Na świecie jest wiele mam, które nie rodziły naturalnie i nie mają pomysłu, jak schudnąć po ciąży. Cesarka bardzo ogranicza utratę wagi, dlatego że rana po porodzie jest jeszcze świeża i zaleca się kobiecie unikanie wysiłku fizycznego. W pierwszych miesiącach życia dziecka taką aktywnością powinny być spacery. I choć odchudzanie po ciąży zakończonej cesarskim cięciem ma ograniczenia, to warto zmienić nawyki żywieniowe.

Co powinna jeść kobieta, która chce schudnąć po ciąży?

 • ciemne pieczywo zamiast białego
  • owoce i warzywa
   • chude mięso - kurczak, indyk
    • produkty bogate w błonnik pokarmowy
     • produkty wysokobiałkowe - nabiał, jaja

      ****

      Bibliografia:

      1. Dorota Świątkowska, Poradnik żywienia kobiet w ciąży , Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii. http://imid.med.pl

      2. Hanna Pudło, Malwina Respondek, Programowanie żywieniowe - wpływ odżywiania kobiet w ciąży na zdrowie dziecka , Journal of Education, Health and Sport 2016, nr 6 (7), s. 589-600.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości