Mamy wolą zostać w domu, niż zabierać dziecko do znajomych? Psycholog: "To zupełnie naturalne"

Mamy wolą zostać w domu, niż zabierać dziecko do znajomych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym?
Jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Spotkania z przyjaciółmi to dla nas czas relaksu, dobrej zabawy, dzięki któremu możemy naładować się pozytywną energią. Pewna mama opowiedziała, dlaczego nie zabiera na nie swojego dziecka. Okazuje się, że woli zostać w domu, niż łączyć ze sobą te "dwa światy".

"Takie wyjście to nie jest przyjemność"

Marlena została mamą cztery lata temu. Od tej pory skupia się na opiece nad dzieckiem i prowadzeniu domu. Mimo napiętego planu dnia, 30-latka stara się nie zapominać o tym, że przecież nie zawsze była tylko mamą, i robi wiele, by utrzymać kontakty np. z grupą znajomych ze studiów.

Niestety, od jakiegoś czasu Marlena czuje się niezrozumiana przez bezdzietnych przyjaciół. Dlaczego? - Gdy zapraszają mnie na spotkanie, a ja nie mam z kim zostawić dziecka, bo mąż jest w delegacji, a babcie są zajęte, to uczciwie mówię im, że nie mam opieki dla Ignasia i postaram się po prostu przyjść następnym razem - powiedziała nasza rozmówczyni.

- To jednak zawsze kończy się argumentami, że "przecież mogę wziąć Ignasia ze sobą", "on nie przeszkadza" i nawet "sami się nim zajmą". Męczy mnie, że nie zdają sobie sprawy, że zabranie dziecka na spotkanie ze znajomymi, gdzie chcesz się po prostu odprężyć, pobyć sobą, a nie tylko mamą, mija się z celem. Cały czas muszę się nim zajmować, nie mogę skupić się na rozmowie, bo po prostu mój synek wymaga dużo uwagi, oczekuje ode mnie, że ciągle będę z nim stać i patrzeć jak wymyśla fabułę dla swoich figurek. Dlatego, jak chce wyjść z przyjaciółmi pogadać, zapewniam mu jak najlepszą opiekę. Szkoda, że moi przyjaciele nie rozumieją, co czuję i mają do mnie pretensje, że szukam wymówek, a dla mnie takie wyjście to nie jest przyjemność - tłumaczyła Marlena.

Mamy też chcą mieć spokój

Czy rzeczywiście mamy wolą czasem zrezygnować z udziału w spotkaniu towarzyskim, jeśli miałyby zabrać dziecko ze sobą? Jak tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka, dla zdrowia psychicznego każdego rodzica, zarówno mamy, jak i taty, niezwykle ważne jest znalezienie czasu na regenerację i odpoczynek od obowiązków rodzicielskich.

- Spędzanie czasu bez dzieci pozwala rodzicom na naładowanie baterii, co jest korzystne nie tylko dla nich samych, ale także dla całej rodziny. Bycie rodzicem to jedna z ról, jakie pełnimy w życiu, aby pamiętać o własnych potrzebach, zainteresowaniach i pasjach, które były z nami przed rodzicielstwem. To pomaga w utrzymaniu poczucia własnej tożsamości. Czas spędzony na relaksie i odprężaniu pomaga w redukcji stresu i zapobiega wypaleniu rodzicielskiemu. Co może prowadzić do lepszej równowagi emocjonalnej - zaznaczyła psychoterapeutka.

Monika Machnicka podkreśliła, że gdy rodzice są wypoczęci i szczęśliwi, ich relacje z dziećmi mogą być bardziej świadome i jakościowe. Ponadto umiejętność dbania o własne potrzeby uczy dzieci ważnej lekcji o granicach i szacunku dla potrzeb innych osób. 

- Zregenerowani i wypoczęci rodzice są zazwyczaj bardziej cierpliwi i kreatywni w podejściu do wyzwań dnia codziennego z dziećmi. Jeśli matka czuje, że obecność dziecka na spotkaniach towarzyskich znacząco ogranicza jej możliwość odpoczynku, zupełnie naturalne jest, że może zdecydować się odmówić uczestnictwa. Warto, aby w takiej sytuacji spróbowała znaleźć alternatywne sposoby na zregenerowanie się, na przykład poprzez umówienie się na spotkanie w innym terminie, kiedy można zapewnić opiekę dla dziecka, lub znalezienie czasu dla siebie w domu - podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Andrey_Chuzhinov

podziel się:

Pozostałe wiadomości