Skąd się bierze niskorosłość? Nieprawidłowości można dostrzec nawet podczas badań prenatalnych

20231122-DDTVN-76
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niskorosłość - skąd się bierze i jak ją leczyć?
Niskorosłość - skąd się bierze i jak ją leczyć?
Wiktoria potrzebuje pomocy
Wiktoria potrzebuje pomocy
Niskorosłość dotyka nawet 10 proc. dzieci na świecie. Skąd się bierze i jak można ją leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli specjalista ortopedii i traumatologii dr. n. med. Szymon Kujawiak oraz pediatra, endokrynolog dziecięcy Jędrzej Nowaczyk.

Niskorosłość - przyczyny i objawy

Niskorosłość to stan niedoboru wzrostu. W studiu Dzień Dobry TVN specjalista ortopedii i traumatologii dr. n. med. Szymon Kujawiak oraz pediatra, endokrynolog dziecięcy Jędrzej Nowaczyk opowiedzieli widzom o przyczynach i możliwościach leczenia niskorosłości.

- To mogą być po prostu uwarunkowania rodzinne, genetyczne czy hormonalne. Tych czynników jest dużo i chodzi o to, by znaleźć tę przyczynę - tłumaczył dr. n. med Szymon Kujawiak. Nieprawidłowości można dostrzec, nawet gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki. - Za pomocą badań prenatalnych, chociażby USG, możemy ocenić długość kości długich, one już mogą nam mówić o ewentualności choroby - zaznaczył.

Dziecko przestało rosnąć. Co robić?

Jak postępować, gdy wystąpią u dziecka nieprawidłowości wzrastania kończyn, a później obniżonej masy urodzinowej? - Powinny być pod opieką lekarzy pediatrów na samym początku, w ramach podstawowych bilansów zdrowia. Jeżeli tempo wzrostu budzi niepokój lekarzy, dziecko powinno być kierowane do poradni endokrynologicznych i innych poradni, gdzie będzie badane pod kątem pewnych zaburzeń - powiedział endokrynolog dziecięcy Jędrzej Nowaczyk.

- Nie muszą być to jedynie zaburzenia hormonalne. Mogą być one związane z zaburzeniami wchłaniania w przewodzie pokarmowym (celiakia, alergie pokarmowe, nieswoiste zapalenia jelit). Ten wybijający się tak naprawdę objaw, poza tym niskim wzrostem, powinien nas skłonić do tego, jak ta ścieżka diagnostyczna powinna dokładnie wyglądać - tłumaczył ekspert.

Hormon wzrostu podaje się dziecku, gdy wykluczone zostaną inne potencjalne przyczyny. Po ich wyeliminowaniu, pacjent kierowany jest na testy stymulacyjne, by sprawdzić, czy hormon jest produkowany w sposób adekwatny. Czy leczenie jest refundowane w Polsce?

Dzieci, u których w testach szpitalnych udowodniono niedobór hormonu wzrostu mogą skorzystać z programu, w ramach którego hormon jest refundowany.

Wiktoria potrzebuje pomocy

Victoria Gałecka ma zaledwie 93 cm wzrostu. 12-latka pilnie potrzebuje środków na rehabilitację po dwóch operacjach bioder i kolan. Mimo problemów ze zdrowiem, Victoria zaraża innych optymizmem.

- Wiem, że mnie spotykają dobre sytuacje, że jak zacznę już chodzić to będzie wszystko dobrze, wrócę do szkoły i normalności. Kiedyś miałam marzenie, żeby urosnąć, chciałam być wysoka, teraz pomyślałam sobie, że jak jesteśmy niskie, jesteśmy wyjątkowe. Nie trzeba się zmieniać - tłumaczyła 12-latka w rozmowie z reporterką "Uwaga!" TVN.

Historię Victorii Gałeckiej poznasz w dzisiejszym odcinku programu "Uwaga!TVN" o 19:55.

Jak możesz pomóc? Wyślij SMS na numer 7356 o treści POMAGAM (3,69 PLN z VAT).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości