Stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego 16 maja. Co to oznacza?

Od 16 maja zamiast stanu epidemii będzie obowiązywał stan zagrożenia. Co to zmienia?
Wprowadzono stan zagrożenia
Źródło zdj. gł.: daniele consorti/Getty Images
Stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Zmiana wejdzie w życie od 16 maja. To informacja, którą przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja 2022 roku. 

Koniec stanu epidemii

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - powiedział szef MZ.

COVID-19

Źródło wideo: Dzień Dobry TVN
Źródło zdj. gł.: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Teraz oglądasz
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Teraz oglądasz
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Teraz oglądasz
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Teraz oglądasz

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze, w związku z wystąpieniem epidemii, w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan epidemii w Polsce od 20 marca 2020 roku

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Natomiast stan epidemii to sytuacja prawna, którą wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii. Celem jest tu podjęcie określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. 

W Polsce stan epidemii został wprowadzony 20 marca 2020 roku w związku z pojawieniem się SARS-Cov2.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: portalsamorzadowy.pl/TVN24
Autorka/Autor: Daria Pacańska