Bliźnięta syjamskie. Czy rozdzielenie dzieci jest możliwe?
Mieszko i Leszek przyszli na świat w Gdańsku. Chłopcy byli zrośnięci brzuszkami, ale mieli jedno serce. Niecałą dobę po narodzinach zmarli. Narodziny bliźniąt syjamskich to nadal dla medycyny wielkie wyzwanie.
- Jest to rzadka sytuacja. Statystyki różnie podają, ale najczęściej spotyka się taką wersję, że występują one z częstością raz na 100 tysięcy porodów - podkreślił prof. Mirosław Wielgoś, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
W 2014 roku w Warszawie urodzili się Janek i Dawid. Także zrośnięci brzuszkami. - Z jednej strony cieszymy się usłyszeć, jak krzyczą, bo to znaczy, że wszystko jest w porządku, a z drugiej chciałoby się im pomóc, bo myślimy, że jest im źle - mówiła Emilia Witkowska-Nery, mama bliźniaków. - To był taki przypadek, że chłopcy byli zrośnięci brzuszkami. Mieli wspólny fragment przewodu pokarmowego, wspólne jelito i wspólne drogi moczowe. Tam na szczęście udało się dokonać rozdzielenia tych wspólnych narządów - mówił prof. Mirosław Wielgoś.
Najsłynniejsza para bliźniąt syjamskich urodziła się w Janikowie. To była wyjątkowo skomplikowana sytuacja. - Dzieci były zrośnięte kręgosłupami. Nie było szans na rozdzielenie dzieci w polskich warunkach. I ostatecznie po dwóch latach zostały one zoperowane w Arabii Saudyjskiej. Z pełnym sukcesem udało się to zorganizować dzięki osobistemu wsparciu króla Arabii Saudyjskiej - dodał specjalista.
Prof. Wielgoś przyznał, że rozdzielenie bliźniąt syjamskich wciąż stanowi dla medycyny ogromne wyzwanie. - Tutaj bardzo ważne jest, aby taka sytuacja została wykryta w okresie prenatalnym. Musimy wiedzieć, że to są płody nierozdzielone. Tutaj głównie chodzi o moment zakończenia ciąży, jak i sposób jej zakończenia. Gdybyśmy nie mieli świadomości, co do tego, że płody są nierozdzielone, to przy porodzie mogłaby się wydarzyć tragedia. Tutaj ten poród musimy odpowiednio zaplanować. W odpowiedni sposób przeprowadzić cięcie cesarskie - tłumaczył.
Kiedy wiadomo, że urodzą się bliźnięta syjamskie?
Ciąża bliźniacza - jako taka - jest wadą rozwojową. Niestety nie wiadomo, na jakim etapie ciąży bliźniaczej syjamskiej pojawia się ta wada.
- Podział na bliźniaki jest dość wcześnie. Natomiast wydaje się, że w zależności od tego, w którym momencie dokładnie to się dzieje, będą w pełni rozdzielone bliźnięta lub bliźnięta zrośnięte na różne sposoby. Wydaje się, że im później, tym bardziej są one zrośnięte - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Dr hab. Ewa Bartnik, genetyk, profesor biologii, popularyzatorka nauki, Instytut Genetyki i Biotechnologii
Zagadką pozostaje także to, którymi narządami i częściami ciała dzieci będą zrośnięte. - Olbrzymia większość, ok. 70 proc. jest połączona w rejonach klatki piersiowej i brzucha. Ale mogą być połączone kręgosłupami, może być bardzo różnie - przyznała nasza rozmówczyni.
Jakie szanse na przeżycie mają bliźnięta syjamskie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zupa lekiem na całe zło? "Kiedy dajemy ciału dobre jedzenie, to ciało zaczyna zdrowieć"
- Poprawiają samopoczucie, łagodzą ból, wpływają na jakość życia seksualnego. Co potrafią olejki eteryczne?
- Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP był gnębiony przez nauczycielkę. "Chciałem targnąć się na życie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN