Carmen i Lupita Andrade to 23-letnie bliźniaczki syjamskie, przed którymi los postawił wiele wyzwań. Dziewczyny nie tylko są złączone ciałem, ale także deklarują, że mają inne orientacje seksualne. Podczas gdy jedna z sióstr spotyka się z mężczyzną, druga jest aseksualna. Jak odnalazły harmonię w miłosnym współistnieniu?
Meksykanki wyznały, że jedna z nich jest zakochana. Czy drugiej bliźniaczce to nie przeszkadza?
"Olga wyciągnęła do niego rękę"
Abby i Erin to bliźniaczki syjamskie, które dzięki odwadze lekarzy i rodziców otrzymały szansę na normalne życie. Siostry urodziły się bowiem połączone głowami, a operacja rozdzielenia była dla specjalistów niemałym wyzwaniem. Zabieg w Children's Hospital w Filadelfii zakończył się sukcesem, a dziś siostry mają 5 lat.
Rozdzielenie dzieci nie zawsze jest możliwe.
W jednym z izraelskich szpitali z sukcesem przeprowadzono operację rozłączenia bliźniaczek syjamskich. Zrośnięte tyłami główek dziewczynki udało się rozdzielić dzięki wysiłkowi grupy lekarzy, którzy spędzili na sali operacyjnej ponad 12 godzin. Po roku oczekiwania na zabieg, siostry po raz pierwszy mogły spojrzeć sobie w oczy.
Najdłużej żyjące bliźnięta syjamskie, Ronnie i Donnie Galyon, zmarli 4 lipca 2020 roku w hospicjum, w mieście Dayton, w USA. Mieli 68 lat.
Sytuacja, kiedy na świat przychodzą bliźnięta syjamskie zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń. Operacje ich rozdzielenia są dużym wydarzeniem. W przypadku Janka i Dawida, którzy urodzili się zrośnięci brzuszkami oraz u zrośniętych kręgosłupami Darii i Olgi, operacja się udała. Jak wygląda ich życie po operacji? Zobaczcie, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć każdego dnia.
W Polsce było kilka przypadków urodzeń bliźniąt syjamskich. Ostatnio w Warszawie przyszli na świat - zrośnięci brzuszkami - Dawid i Janek. Są to na tyle rzadkie przypadki, że cała Polska śledzi losy bliźniaków syjamskich. Zobaczcie, jakie są przyczyny urodzeń zrośniętych ze sobą dzieci.