Czy można mówić o końcu pandemii?
W ocenie rządzących koronawirus nie stanowi już tak wielkiego zagrożenia. Dlatego zrezygnowano z masowego testowania i teraz, aby wykonać badanie należy mieć skierowanie od lekarza. Zmienił się również system raportowania - obecnie informacje o nowych zakażeniach i zgonach spowodowanych COVID-19 podawane są raz w tygodniu.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Powoli rezygnuje się z obostrzeń, a w połowie maja rząd zamierza znieść w Polsce stan epidemii. Czy to oznacza, że już wygraliśmy z pandemią? W ocenie prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trudno dokładnie określić, na jakim etapie epidemii obecnie się znajdujemy ze względu na ograniczenie informacji przekazywanych opinii publicznej. - Aktualna wiedza na temat nowych liczby infekcji, hospitalizacji czy zgonów w kraju pochodzi z danych na podstawie ograniczonego dostępu do testowania. Obecnie cztery razy mniej osób kierowanych jest na testy w kierunku COVID-19 - mówiła w rozmowie z Polska Agencją Prasową.
Specjalistka dodała, że obecnie odnotowuje się ok. 1 tys. nowych przypadków zakażeń, umiera od 30 do 50 osób. Choć statystyki wskazują na wyraźną poprawę sytuacji, to jak podkreśla w dalszym ciągu zdarzają się również przypadki hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii wśród osób młodych, ale jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś. - Na zachodzie Europy mamy wyższe liczby zakażeń ze względu na większy dostęp pacjentów do testowania niż w Polsce – mówiła.
Czy koronawirus wróci jesienią?
Mimo znacznej poprawy sytuacji, to zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej wszystko może się zmienić wraz z pojawieniem się nowego wariantu wirusa. - Z doniesień naukowych wynika, że pojawiają się tzw. rekombinanty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Cały czas pojawiają się też nowe podlinie omikronu – dodała. Jej zdaniem bardzo niepokojące są doniesienia, które płyną z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown. Przyznała też, że koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
- Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny. Ogromnie ważne jest to, że mamy oręż do walki z koronawirusem. Są to skuteczne szczepionki, jak również leki, np. Paxlovid. Ubolewam, że nie jest dostępny w Polsce, ale wiem, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską – dodała profesor.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia podał przybliżony termin
- Wariant Omikron. Hospitalizowano dwa razy więcej niezaszczepionych dzieci
- Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto powinien ją przyjąć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images