Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 kwietnia 2022 w aptekach, przychodniach i szpitalach nie będzie już możliwości bezpłatnego przetestowania się na Covid-19. Zamknięta została również strona, przez którą wystawiano e-skierowania.
NFZ przestaje płacić za testy na Covid-19
Każdy, kto chce sprawdzić, czy ma Covid-19, będzie musiał wykonać test antygenowy lub PCR na własną rękę. Z najnowszego zarządzenia prezesa NFZ wynika bowiem, że testy przestają być refundowane. W środę 30 marca została zamknięta strona, za pomocą której możliwe było otrzymanie skierowania online na badanie w kierunku Covid-19.
COVID-19
COVID-19
W związku z utrzymującą się tendencją spadkową związaną ze średnią liczbą nowych zakażeń koronawirusem oraz wejściem w życie rozporządzeń z 25 marca: Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji oraz Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii informuję, że od 1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Pacjent za test na Covid-19 płaci sam
Na skutek nagłych zmian powstał chaos informacyjny, którego konsekwencje ponoszą zdezorientowani pacjenci i lekarze.
"Komunikat NFZ nie dotarł do wszystkich, a nawet jeśli, to i tak nie był dla wszystkich jasny. Zrobiło się z tego totalne zamieszanie. Pacjenci przychodzą i chcą testu, a my nie wiemy, co z nimi robić - słyszymy w jednym ze stołecznych laboratoriów" - podaje "Gazeta Wyborcza".
"W dodatku NFZ nie odciął lekarzom możliwości wystawiania skierowań na badania PCR. Mogą to nadal robić poprzez aplikację na platformie Gabinet.gov.pl. I robią. Tylko w piątek 1 kwietnia lekarze POZ w całym kraju wystawili ok. 5,6 tys. skierowań, o jedną trzecią mniej niż tydzień wcześniej, kiedy NFZ za testy jeszcze laboratoriom płacił" - wylicza dziennik.
Jak podaje gazeta, pacjent, który z takim skierowaniem poszedł do laboratorium covidowego, na miejscu dowiadywał się jednak, że za badanie musi zapłacić, a komercyjne stawki za test PCR wahają się od stu kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
"Były też laboratoria, które postanowiły wykonać test za darmo, a kosztami obciążyć 'kontrahenta', czyli poradnię lub gabinet, w którym wystawiono skierowanie" - czytamy w "GW".
Gazeta pisze, że lekarze POZ będą mogli sami w poradniach przeprowadzać testy antygenowe, które otrzymają za darmo z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. RARS nie odpowiedziała dziennikowi na pytanie, ile poradni zamówiło testy antygenowe i w jakiej liczbie. "Z zebranych przez nas informacji wynika jednak, że zainteresowanie jest ograniczone" - podał dziennik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 4 kwietnia 2022 r.
- Dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19 aż o 80 proc. Badacze wskazują, po które produkty warto sięgnąć
- Koniec pandemii COVID-19? Koronawirus skreślony z chorób wymagających hospitalizacji
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images