Koniec pandemii COVID-19? Koronawirus skreślony z chorób wymagających hospitalizacji

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Dziennik.pl/gov.pl/infor.pl/prawo.pl
Maseczka na tle morza

Od 1 kwietnia COVID-19 będzie figurować w systemie na zasadach zwykłej choroby zakaźnej. Mimo to stan epidemii wciąż będzie obowiązywał. Co to oznacza? Co się zmienia?

Na początku należy podkreślić, że pandemia się nie skończyła.

- Zgodnie bowiem z par. 1 nowego rozporządzenia Rady Ministrów, ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podaje portal prawo.pl.

Oznacza to, że rząd nie zniósł stanu epidemii oraz nie zmienił stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego. 

COVID-19 wpisany na listę chorób zakaźnych

Od piątku 1 kwietnia 2022 roku nie będzie dodatkowych pieniędzy na środki ochronne, jak maseczki i płyny do dezynfekcji dla placówek medycznych. Takie zarządzenie wyszło z NFZ.

- Od początku kwietnia zostają też zniesione dodatki na leczenie pacjentów z Covid-19 oraz obowiązek robienia przesiewowych testów - podaje dziennik.pl. To oznacza, że szpital podczas przyjmowania pacjenta nie musi już sprawdzać, czy choruje on na koronawirusa.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wciąż dostępne będą bezpłatne szczepienia i rehabilitacja pocovidowa. Jednak nie będzie konieczności wykonywania testów przed wejściem do szpitala.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 28 marca 2022 roku, sprawia, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie powoduje już powstania obowiązku hospitalizacji. W wykazie takich chorób pozostaje, między innymi, zespół ostrej niewydolności SARS, ale również cholera, dżuma płucna, bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej MERS i inne. Oznacza to, że COVID-19 trafił na listę chorób zakaźnych o charakterze endemicznym, na której znajduje się również wirus grypy. Pełną listę chorób zakaźnych, które wymagają hospitalizacji, można sprawdzić w rozporządzeniu.

Koniec darmowych testów na COVID-19 od 1 kwietnia

Testy mają być wykonywane podobnie, jak w przypadku tych na grypę. Lekarz będzie mógł je zrobić, jednak nie będzie miał już takiego obowiązku.

Wykonanie testu antygenowego wciąż będzie bezpłatne - u lekarza POZ lub w szpitalu. Nie będą już realizowane w aptekach i punktach pobrań.

Za testy PCR będzie trzeba zapłacić samodzielnie. Wyjątek stanowić ma sytuacja, kiedy pacjent znajduje się w szpitalu - jeśli placówka ma podpisaną umowę z laboratorium - to test będzie darmowy.

- Test PCR - czyli wykrywający obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w próbce pobranej od pacjenta, a nie jedynie obecność przeciwciał - będzie można zrobić albo w laboratorium – ale za taki test pacjent sam zapłaci, albo w szpitalu - na koszt placówki - pisze dziennik.pl.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został zniesiony. Maseczek nie trzeba nosić od 28 marca 2022 roku. Jednak pracodawcy wciąż mogą tego wymagać. O tym, jak wygląda organizacja pracy w danej firmie, decyduje pracodawca oraz jego indywidualna ocena sytuacji. Poza aptekami i placówkami medycznymi nie ma jednak obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Kwarantanna, izolacja i dystans społeczny

Od 28 marca nie obowiązują także obostrzenia związane z dystansem społecznym. Nie ma już obowiązku limitowania osób na imprezach, klubach, muzeach, wydarzeniach, sklepach itd.

Zniesiony został również obowiązek kwarantanny i izolacji, a osoby, które miały być izolowane lub kwarantannowane dłużej niż do 28 marca "są obowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach". Nie ma już obowiązku poddawania się kwarantannie lub izolacji po przekroczeniu granicy Polskiej, niezależnie czy przyjeżdża się ze strefy Schengen czy spoza niej.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Dziennik.pl/gov.pl/infor.pl/prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: nito100/Getty Images

Pozostałe wiadomości